UNIPER:Európske firmy musia byť aktívnejšie ohľadne alternatívnych dodávok plynu
Firma je jednou z piatich západoeurópskych spoločností, ktoré investovali do ruského projektu plynovodu Severný prúd 2. Ten by mal zvýšiť dodávky zemného plynu z Ruska do západnej Európy. Spojené štáty ale uvalili na Moskvu v týchto dňoch ďalšie sankcie, ktoré sú zvlášť zamerané na energetický sektor. Dotknúť sa tak môžu aj výstavby projektu Severný prúd 2, ktorý by v prípade realizácie obmedzil Američanom možnosti dodávať v budúcnosti vlastný plyn do Európy.
„Hlavným dôvodom (sankcií) sú strategické ekonomické záujmy, najmä pokus o dominanciu Spojených štátov na energetických trhoch,“ povedal Schäfer. Podľa neho rozhodnutie Uniperu prispieť k financovaniu projektu Severného prúdu 2 vyplynulo z presvedčenia, že toto dodatočné plynovodné prepojenie ruských ložísk s nemeckým trhom má ekonomický zmysel a podieľanie sa Uniperu na jeho financovaní sa ukáže ako ziskové.
Politici vo viacerých európskych krajinách však na projekt Severného prúdu 2, ktorého dokončenie sa predpokladá v roku 2019, majú iný názor než Nemecko. Zatiaľ čo nemecká kancelárka Angela Merkelová považuje projekt za čisto ekonomický, podľa niektorých krajín strednej a východnej Európy plynovod iba zvýši závislosť Európy od Ruska a navyše umožní Moskve využívať projekt ako politický nástroj proti Ukrajine, cez ktorú teraz Rusko vyváža plyn do Európskej únie. Varšava sa v súvislosti s projektom obrátila na súd a sama má záujem o vyššie dodávky skvapalneného plynu z USA s cieľom znížiť svoju závislosť od energií z Ruska.
Copyright © TASR 2017