Banské nešťastie v Československu sa dočká filmového spracovania
„Dejiny banských pokrokov sú písané krvou obetí bez mena. Dukla 61 je pre mňa ich pripomenutím, príbehom toho, že nielen uhlie má pamäť,“ uviedol autor scenára Jakub Režný. Film bude na pozadí banskej katastrofy rozprávať osud rodiny elitného baníka v období, kedy sa chystal prechod zo šesťdenného pracovného týždňa na päťdenný a kedy sa socialistický plán musel plniť za každú cenu.
„Príbeh baníckej rodiny z roku 1961 ma od prvého momentu fascinoval. Extrémne nebezpečná práca, kedy sa na pokraji síl každý deň dotýkate smrti a zároveň na tú dobu extrémne finančné ohodnotenie a život v určitej elite,“ uviedol režisér Ondříček. Natáčanie je podľa neho nesmierne náročné.
Ostravský herec Jiří Sedláček, ktorý vo filme hrá banského dozorcu sa kvôli tejto úlohe musel po 20 rokoch oholiť a ostrihať. „Takže ma doma nespoznali a nielen doma, ale aj v mojom okolí, vôbec nevedeli, o koho ide,“ povedal. Kolegom pri natáčaní aj radí, ako hovoriť s ostravským dialektom.
Scenár je podľa neho dobrý aj vďaka tomu, že nepopisuje iba samotnú tragickú nehodu. „Ale že tam sú aj ľudské momenty vzťahov a drobných príbehov, ktoré to jednak obohacuje a jednak to posúvajú trochu do takej roviny, ktorá môže byť pre diváka viac zaujímavá, než keby by to bol iba dokument o tom, čo sa vlastne stalo,“ povedal herec.
Požiar v Dole Dukla vypukol ku koncu rannej zmeny 7. júla 1961 potom, čo okolo idúci baník náhodou zakopol o spúšťací mechanizmus dopravníku a uviedol ho do prevádzky bez toho, že by si niekto niečoho všimol. Gumový pás bežal naprázdno, bez kontroly, trením nakoniec vzplanul a od neho sa vznietila aj drevená výstuž. Požiar dlho nikto nezaregistroval alebo nepátral po príčine zápachu a keď dostal dispečer hlásenie o hustom dyme a povolal záchranára, bolo už neskoro. Oheň sa rýchlo šíril a uzatváral ľuďom ústupové cesty. O život prišlo 108 baníkov, najmladšiemu nebolo ani 17 rokov, najstaršiemu bolo 56.
ČTK, energia.sk