SaS: Ľudia na strednom a severnom Slovensku si za vodu priplatia (2)
„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž ešte v júni pod vedením zastupujúceho predsedu veľmi expresne, a to by som rád zdôraznil, za štyri dni, čo je lehota o ktorej sa bežným občanom môže pravdepodobne iba snívať a bežne takýto proces trvá aj mesiac, potichu, a to by sme tiež radi zdôraznili, schválil pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť nové ceny za vodné a stočné, ktoré si začali účtovať od 1. júla tohto roku,“ priblížil Klus.
„Upozornili nás na to občania po tom, ako im začali odpisovať vodomery a oni nechápali prečo. Ako sme následne zistili, to isté sa udialo v prípade stočného u Severoslovenských vodární a kanalizácií. Samotný nárast je v prípade vodného o 2,65 %, v prípade stočného o 5,75 % u Stredoslovákov a o 7 % v prípade stočného u Severoslovákov,“ spresnil Klus.
Podľa Klusa si priemerná rodina so spotrebou 120 kubických metrov ročne tak za vodu na strednom Slovensku priplatí takmer 14 eur a na severnom Slovensku takmer 10 eur. „Dotkne sa to takmer milióna ľudí,“ upozornil Klus. Zvýšenie sa podľa jeho slov dotkne ľudí v prevažne najchudobnejších oblastiach Slovenska. Ceny vodného sú podľa neho pritom už dnes u Stredoslovákov druhé najvyššie v SR a ceny stočného po zvýšení dokonca najvyššie.
Podľa Galeka argumentujú vodárenské spoločnosti pri zvýšení tým, že im neboli zohľadnené výdavky, ktoré mali minulý rok. „Takýto prístup však môže spustiť ďalšiu vlnu v kauze vysokých cien energií, keďže rovnako by mohli začať postupovať aj ostatní dodávatelia vody, elektriny, plynu alebo tepla,“ upozornil Galek.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa Galeka však sľúbil stabilné ceny, ale energetici a vodári teraz vravia, že im chýbajú peniaze. „Takáto situácia je priamy dôsledok zasahovania vlády, obzvlášť vlády Roberta Fica, do nezávislosti regulácie, na ktorú sme od začiatku tejto kauzy v strane SaS upozorňovali,“ podčiarkol. Politicky závislí nominanti, ani zásah vlády do regulácie sa podľa Galeka nijako neosvedčili.
Vodárenské firmy v cenových návrhoch pre ÚRSO podľa neho upozornili, že investovali z eurofondov, čo im malo zvýšiť náklady na prevádzku. „Toto je ale z nášho pohľadu nelogické. Ak investujem, musí sa mi to vrátiť v lacnejších nákladoch na prevádzku alebo v nových zákazníkoch,“ zdôraznil tímlíder SaS pre energetiku. „Preto by sme touto cestou, v mene takmer milióna ľudí zo stredného a severného Slovenska chceli požiadať prokurátora o preskúmanie tejto veci,“ dodal Galek.
„Predseda úradu Ľubomír Jahnátek dal predmetné cenové rozhodnutie preveriť, bližšie stanovisko úrad poskytne neskôr,“ uviedol v reakcii pre TASR hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
UPOZORNENIE:
Správa bola rozšírená o 8. odsek.
Copyright © TASR 2017