Pri Žiari chcú postaviť malú vodnú elektráreň
Pri Žiari nad Hronom by mohla vyrásť nová malá vodná elektráreň. Za približne 5 mil. eur ju plánuje postaviť súkromná spoločnosť ZUS servis. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý už spoločnosť predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA), ročne by mala malá vodná elektráreň na rieke Hron pomocou troch turbín vyrobiť zhruba 5,6 gigawatthodín elektrickej energie.
S výstavbou elektrárne pod obcou Trnavá Hora – Jalná chce investor začať v tomto roku. Výstavba by mala byť ukončená po osemnástich mesiacoch. Spoločnosť chce s prevádzkou malej vodnej elektrárne začať v roku 2013. „V navrhovanej lokalite sú vhodné hydrologické, reliéfové a geologické podmienky na vybudovanie malej vodnej elektrárne. Máme zabezpečené pozemky pre výstavbu elektrárne. V tejto lokalite ako jednej z mála je možné vďaka výstavbe malej vodnej elektrárne zároveň revitalizovať dvojhektárové biocentrum,“ zdôvodnil svoje plány investor v posudzovanom zámere.
Slovensko by malo o päť rokov vyrábať prostredníctvom malých vodných elektrární 450 gigawatthodín elektrickej energie ročne. Do roku 2030 by sa mala ročná výroba elektriny v malých vodných elektrárňach zvýšiť na 850 gigawatthodín. Vyplýva to z návrhu koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov na Slovensku, ktorý vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR.
Výška celkového hydroenergetického potenciálu vodných tokov na Slovensku je 13 682 gigawatthodín za rok. Technický hydroenergetický potenciál Slovenska, ktorý zohľadňuje nevyužiteľné vodné toky a energetické straty pri premene energie, je na úrovni 6 700 gigawatthodín za rok. Slovensko v súčasnosti využíva vyše dvoch tretín technického hydroenergetického potenciálu. Kompletná databáza technického hydroenergetického potenciálu slovenských vodných tokov zahŕňa celkovo 625 profilov, z čoho 227 profilov predstavuje využívaný hydroenergetický potenciál. Pre využitie technického hydroenergetického potenciálu v malých vodných elektrárňach ostáva 797 gigawatthodín ročne.
Zdroj: (c) SITA