More znečistené ropou negatívne ovplyvňuje chovanie rýb
Vedci prirovnali chovanie rope vystavených rýb ku stavu opitosti, keď ryby robia nesprávne rozhodnutia – napríklad plávajú na otvorené more, majú problém nájsť si vhodné životné prostredie a pomalšie reagujú na ohrozenie predátorom.
Znečistenie vody narušuje ich schopnosť prežiť v kľúčových prostrediach, akými sú napríklad Veľká koralová bariéra. Medzinárodný tím vedcov skúmal reakcie šiestich druhov rýb vystavených v priebehu prvých troch týždňov života rope. Už ekvivalent niekoľkých kvapiek ropy v bazéne olympijských rozmerov „dramaticky zmenil“ ich chovanie.
„Naše rybky vystavené rope nerobili dobré rozhodnutia,“ povedala pre BBC spoluautorka štúdie, doktorka Jodie Rummeová z Univerzity Jamesa Cooka. „Snažili sa usadiť na otvorenom mori alebo hromade mŕtvych koralov. Pri simulovanom útoku predátora boli rybky pomalé a neuhýbali sa správnym smerom. Odľahčeným spôsobom by sa to dalo prirovnať ku stavu, keď je človek opitý – potom tiež robí zlé rozhodnutia,“ dodala.
Podobná zmena rybieho chovania môže ohroziť ich populáciu i celkové zdravie koralových systémov. Zatiaľ čo človek môže postupom času do istej miery zvýšiť svoju odolnosť voči konzumácii alkoholu, rybí organizmus si na účinky ropy nezvyká. „Naopak, s priebehom času sa následky iba zhoršujú,“ dodala Rummerová.
ČTK, energia.sk