USA budú do roku 2022 druhým najväčším vývozcom LNG
Celosvetovo by kapacita vývozu LNG do konca roka 2022 mala stúpnuť na 650 miliárd metrov kubických z takmer 452 miliárd metrov kubických vlani. Z toho Austrália by mala mať vývoznú kapacitu 117,8 miliardy, Spojené štáty 106,7 miliardy a Katar 104,9 miliardy metrov kubických.
Austrália má kapacitu vývozu zvyšovať o 30 miliárd m3 ročne. Spojené štáty, kde prudko rastie ťažba plynu z bridlíc, budú zvyšovať kapacitu o 90 miliárd m3 ročne, teraz je to zhruba 14 miliárd m3, upozornila IEA.
Avšak na trhu s LNG sa zvyšuje kapacita v dobe, kedy je trh už dobre zásobený a dopyt od niektorých tradičných veľkých dovozcov, ako je napríklad Japonsko, klesá. Do roku 2022 by dopyt po LNG mohol dosiahnuť 460 miliárd m3. Trh tak bude mať prebytočnú kapacitu 190 miliárd m3, čo zvýši tlak na ceny plynu a odradí od nových investícií do ťažby.
Situáciu pritom vývozcom sťažujú už súčasné nízke ceny LNG a konkurencia na trhu spôsobila zmiernenie obvyklých pevne daných kontraktov, ktoré obchodu v minulosti dominovali.
Katar minulý týždeň oznámil, že plánuje v ďalších piatich až siedmich rokoch zvýšiť produkciu LNG o 30 % na 100 miliónov ton ročne (zhruba 140 miliárd m3 ročne). Analytici to považujú za výzvu pre ďalších vývozcov. IEA dopad plánu Kataru vo svojej správe zatiaľ neposúdila, pretože táto dodatočná kapacita by sa mala objaviť na trhu až po roku 2022, poznamenal riaditeľ IEA pre oblasť energetických trhov a bezpečnosti Keisuke Sadamori.
Celková produkcia plynu by v nasledujúcich piatich rokoch mala rásť rýchlejšie než produkcia ropy a uhlia. Okrem iného k tomu majú prispieť i preferencie plynu z dôvodu nižších emisií v porovnaní s ďalšími fosílnymi palivami. Globálny dopyt po plyne sa má do roku 2022 zvyšovať o 1,6 percenta ročne až na konečné štyri bilióny m3. K rastu prispejú hlavne rozvojové krajiny na čele s Čínou.
Väčšina plynu sa prepravuje plynovodmi. Spojené štáty sú najväčším producentom plynu a v ďalších piatich rokoch majú zvyšovať ťažbu viac než ktorákoľvek iná krajina. Do roku 2022 má celková produkcia plynu činiť 890 miliárd metrov kubických. Na globálnej produkcii tak budú mať USA podiel 22 percent, uviedla agentúra Reuters.
ČTK, energia.sk