Zástupcovia ukrajinských miest sa učia, ako byť nezávislým od ruského plynu
„Hľadáme po Slovensku zaujímavé a fungujúce projekty, predstavujeme ich a odporúčame ukrajinským partnerom, ktorými sú buď zástupcovia štátnych organizácií, alebo predstavitelia komunálnej politiky, či odborníci v oblasti energetiky a energetickej efektívnosti. Vysvetľujeme im, aké sú legislatívne, inštitucionálne a finančné možnosti realizácie týchto projektov, respektíve, ako sme sa s týmto oblasťami vyrovnali u nás,“ skonštatovala Jitka Ivančíková zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Ukrajinci tak u nás podľa nej získavajú informácie a vedomosti o tom, ako zvyšovať energetickú efektívnosť, zatepľovať verejné, ale aj súkromné budovy, budovať nové systémy centrálneho vykurovania aj s využitím obnoviteľných energetických zdrojov, obnovovať systémy verejného osvetlenia. „Učíme sa, ako to tu funguje, aké sú inovácie a aké majú prínosy pre mesto a občana. Slovensko je na tejto ceste o niekoľko míľových krokov vpredu. Tie problémy, ktoré máme my, mali aj na Slovensku. Chceme sa vyvarovať chýb a poučiť sa,“ doplnil Sergej Žuk z Centra globálnych štúdií Stratégia XXI.
Počas študijného pobytu na Slovensku si zástupcovia ukrajinských samospráv prezreli energetické projekty v obci Rišňovce, Novej Dubnici, navštívia ešte Trnavu a Košice. V Novej Dubnici zavítali do areálu firmy Termonova, kde sa oboznámili s projektom zásobovania celého mesta energiami získanými iba z obnoviteľných zdrojov, pevnej ekologickej biomasy, pri nulovej produkcii skleníkových plynov. Obdobný projekt na výstavbu teplárne z obnoviteľných zdrojov už pripravujú v meste Cherson, kde žije 300.000 obyvateľov, povedala energetická manažérka mesta Larisa Leonova.
Študijný pobyt zástupcov ukrajinských miest a odborníkov na Slovensku sa koná v rámci aktivít projektu Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, ktorý implementuje v spolupráci s ukrajinským Centrom globálnych štúdií Stratégia XXI a Asociácie energoefektívnych miest Ukrajiny a podporou agentúry USAID. „V rámci projektu sa zorganizovali už tri takéto pobyty, dve takzvané burzy úspešných projektov SR, ako aj dve školenia pre predstaviteľov štátnych inštitúcií, počas ktorých sa účastníkom poskytli teoretické, ale aj praktické informácie o zvyšovaní energetickej efektívnosti a využívaní obnoviteľných zdrojov energie v SR a širšom regióne Vyšehradskej štvorky,“ dodala Sedláková.
(c) TASR