Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPX jar 2017 obchod - spx
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Obchodný diskusný panel počas konferencie SPX 8.6.2017
22. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Konferencia SPX: Vývoj u susedov je pre obchodníkov s energiami zásadný

Obchodníci z veľkých i menších energetických spoločností pôsobiacich na Slovensku mali na poslednej konferencii SPX o čom diskutovať. Venovali sa historickému vývoju veľkoobchodnej ceny elektriny i plynu, rozdielnym prístupom k spotovým a forwardovým operáciám, cenovému rozpätiu (spreadu) medzi jednotlivými národnými trhmi, hodnoteniu rôznych fundamentov, využiteľnosti technickej analýzy, návratu finančných inštitúcií do sveta energetiky či manipulácii trhov zo strany veľkých utilít.

„Slovensko je gulička, ktorá sedí medzi dvoma oknami a podľa toho, aký je prievan, tak sa prikláňa na jednu alebo druhú stranu,“ skonštatoval Michal Dubeň zo spoločnosti ZSE Energia. Podčiarkol význam balansu sústavy, odstávok a výroby zdrojov v okolitých krajinách.

Od Nemecka po Balkán

Hlavným benchmarkom pre Slovensko aj Česko zostáva Nemecko, ktoré udáva smer pohybu ceny elektriny. Najdôležitejším faktorom pre cenu elektriny v Nemecku je pritom vývoj ceny uhlia. To sa obchoduje globálne a kľúčové slovo má Čína, ktorá buď maximalizuje svoju domácu ťažbu v čase drahého uhlia alebo lacné uhlie dováža spoza hraníc.

„Nemecká cena sa dá opísať relatívne jednoduchým vzorcom. Vezmem do úvahy cenu uhlia ako vstupu, zohľadním kurz eura a doláru, cenu plynu v eurách a cenu emisných povoleniek a od toho sa dá veľmi pekne odvodiť nemecká cena elektriny,“ poznamenal Pavol Mašán zo Slovenských elektrární. „Spread okolo toho sa vytvorí len ako malý šum v rámci bežného obchodovania.“

Vzhľadom na realizovaný market coupling je však potrebné detailne sledovať situáciu predovšetkým v ČR, Maďarsku a Rumunsku. Tradičný prebytok elektriny, ktorý v regióne strednej Európy bol, sa vytratil. Niekdajší stabilný dovoz lacnej elektriny z Poľska, ktoré nie je súčasťou tohto spoločného projektu, sa objavuje menej často. Do hry vstupuje aj prípadný tranzit na Ukrajinu.

Minulý rok cenou elektriny vo veľkom zahýbali dlhé a neplánované odstávky českých jadrových elektrární. Obchodníci zásobujúci elektrinou rumunský trh, ktorý trpí nedostatkom vlastných výrobných kapacít, nakupujú v Maďarsku a na Slovensku, pričom naša hranica s Českom je priepustná. „Na spote vidíme, že keď tečie elektrina z Maďarska do Rumunska, aj na Slovensku sa prejaví rumunsko-maďarská cena. To je najväčší driver,“ poznamenal Jozef Zuba zo spoločnosti Elgas.

„Market coupling znamená, že na Slovensku sa začína obchodovať medzinárodný vplyv okolitých krajín. A ruku na srdce – koľko z dnešných slovenských firiem si dá námahu, aby sa pozreli na to, čo sa deje v Rumunsku, Maďarsku či Česku?“ uviedol Michal Dubeň.

„Balkán je každý rok rozhodenie nových kariet. A nie je to len o hydrológii a o tom, aká bola zima. Dnes je v každej tej krajine aj nejaká politická zmena. Jeden rok sa rozsype Bulharsko, čo je zdrojovo najlačnejšia krajina v regióne, druhý rok Rumunsko. Toto sú veci, ktoré veľmi vážne ovplyvňujú aj náš región,“ zdôraznil.

V lete do popredia záujmu vystupuje Maďarsko, ktoré 50 % svojej spotreby dováža zo zahraničia, a zároveň obavy z tepla a dopytu po elektrine z Balkánu, keďže hrozia výpadky na vodných zdrojoch v Rumunsku, Chorvátsku či Srbsku.

Trh s plynom

Obchodovanie na trhu s plynom priblížil Mário Matušinec zo spoločnosti VEMEX ENERGO, podľa ktorého stále pretrváva korelácia medzi cenou plynu a ropy. Olejové vzorce vo svojich kontraktov využíva nielen najväčší dodávateľ suroviny do Európy ruský Gazprom, ale aj nórsky Statoil a ďalší exportéri.

„Najväčšou konkurenciou pre zemný plyn je uhlie. Čím bude drahšie, tým bude plyn viac spotrebovaný,“ podotkol. Hlavným fundamentom pre plynárov je ale podľa Matušinca chovanie Ukrajiny. „Keď Ukrajinci idú odoberať plyn, spready rapídne vyletia,“ poznamenal.

Matušinec vidí silný predpoklad rastu spotreby tejto komodity v Európe, čo súvisí aj s projektami plynovodov Nord Stream 2 a Turk Stream. Nižšej volatilite cien plynu oproti elektrine nahrávajú podzemné zásobníky.  

„Túto zimu, ktorá v podstate skončila v marci, boli zásobníky natlačené naplno,“ uviedol. Poukázal tiež na niekoľko zaujímavých momentov obchodovania počas zimy, ako napríklad veľkú volatilitu cien v Taliansku či nárast ceny na spote v dôsledku sťažnosti Poliakov na väčšie než povolené polovičné využívanie plynovodu OPAL v Nemecku a následný pokles dodávok plynu z Ruska.

Psychológia i manipulácia na trhu

To, že je obchodovanie s elektrinou i plynom pestré, potvrdzuje aj to, že jednotlivé  fundamenty na trhoch vyhodnocuje masa rôznorodých obchodníkov a ich závery sa môžu líšiť. „Niekedy má trh tendenciu vnímať fundamenty viac, niekedy menej. Tiež funguje panika a psychológia,“ pripomenul Michal Dubeň.

Poukázal najmä na fenomén nazvaný backwardation, kedy sú budúce kontrakty robené so zľavou a ceny na forwarde sú nižšie ako spotové. „Nikdy netrvalo backwardation tak dlho a nebolo tak agresívne ako v poslednom období. Je to odraz toho, že je tu nie úplne pozitívny pohľad do budúcna, ktorý sa môže, ale nemusí, ukázať ako správny,“ uviedol.

Rolu zohráva aj zmena hedžingového správania utilít. Výrobcovia, ktorí sú zadlžení, sa musia vypredávať na horizonty dva, tri roky dopredu, čo predtým podľa Dubeňa nebývalo. Samotní hráči v minulosti čo najmenej nakupovali na forwardoch a čo najviac na spotoch a krátkych produktoch.

Zástupca Slovenských elektrární zdôraznil, že hedžingová stratégia výrobcov závisí najmä od toho, z akých zdrojov elektrinu produkujú.  „My sa snažíme štandardne hedžovať na tri roky dopredu. Vieme zvážiť aj dlhšie obdobia, ale momentálne na to nebol cenový priestor,“ uviedol Mašán.

V rámci živej diskusie o tom, či veľké európske koncerny dokážu trh manipulovať tak, aby cenu vytlačili vyššie, Mašán poznamenal: „Všetci sa snažíme hľadať rezervy, preplánovať a odzrkadľovať v našich plánoch vývoj ceny. Mnoho ako keby konšpiračných teórií môže byť spôsobené prílišnou snahou o optimalizáciu.“

„Veľké utility majú možnosti a budú sa snažiť cenu manipulovať tak, aby im vyhovovala, lebo potrebujú prežiť. Veľké skupiny, ktoré majú dosah na politické rozhodnutia a podobne, urobia všetko preto, aby cenu aspoň udržali, ak nie navýšili tam, kde potrebujú,“ uviedol zase Jozef Zuba.

Za príklad takejto manipulácie cien elektriny je podľa slovenských obchodníkov možné označiť prístup francúzskej skupiny EDF. Informácie o dlhodobej odstávke desiatok ich jadrových reaktorov koncom minulého roka významne zvýšil ceny elektriny na európskom trhu.

Aj vzhľadom na platné európske nariadenie REMIT je však v súčasnosti jednoduchšie sledovať chovanie jednotlivých hráčov. Panelisti ale zároveň priznali, že ukončenie vyšetrovania prípadného nekalého chovania je beh na dlhú trať. Aj to len v západnej Euurópe, keďže u nás platí, že skutok sa nestal.

23. ročník odbornej konferencie SPX 2017 sa uskutočnil 8. – 9. júna 2017 v Demänovskej Doline. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

© Text: energia.sk, Fotografie: SPX

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.