Slovenský projekt vykurovania z biomasy ocenili v Bruseli
Minulý rok v Trebišove vďaka dotácii z nórskych fondov a štátneho rozpočtu premenili starý systém centrálneho vykurovania na fosílne palivo na ekologickejšiu verziu. V rámci rekonštrukcie za viac ako 10 miliónov eur bolo pôvodných 7 plynových kotolní nahradeným jedným centrálnym zdrojom na biomasu. Tvoria ho 2 kotly s celkovým inštalovaným výkonom 8 MW. Jeden spaľuje drevnú štiepku a druhý slamu, pričom poľnohospodárska surovina pochádza z regiónu južného Zemplína.
Projekt včera v Bruseli získal jedno z ocenení v európskej súťaži udržateľnej energie. Podľa Európskej komisie projekt SINBIO ukazuje, že transformácia energetiky nie je čisto politická záležitosť, ale niečo, čo priamo mení životy občanov aj na vidieku.
Odborná porota vyberala z 12 finalistov. Online ale mohla hlasovať aj verejnosť.
Cenu v kategórii energetických ostrovov a zároveň cenu verejnosti získal grécky ostrov Tilos. Ten je aktuálne zásobovaný elektrinou vyrábanou z ropy, ktorá sa naň dostáva podmorským káblom zo susedného ostrova Kos. Aj kvôli častým výpadkom dodávok sa predstavitelia ostrova rozhodli vybudovať na ostrove veterné a solárne elektrárne, ktoré lokálnym mikrogridom prepoja s novou batériovou stanicou na skladovanie elektriny. Pri výpadku dodávok z kábla dokáže inteligentný systém energetického manažmentu ostrov odizolovať a pripojiť sa naň potom, čo bude chyba odstránená.
Ďalší ocenený projekt z Írska pomáha domácnostiam šetriť energiu. Sada šiestich jednoduchých nástrojov, ktoré si môžu ľudia zadarmo zapožičať na dva týždne identifikuje problémy s izoláciou domov, zlou ventiláciou či neefektívnymi spotrebičmi. Nástroje si ľudia môžu zapožičať v pobočkách verejnej knižnice v Dubline. V minulom roku bolo 17 sád použitých v 275 domoch. Kvôli veľkému záujmu obyvateľov je dnes k dispozícii už štvornásobný počet sád.
Posledný z ocenených projektov Celsius spája 65 európskych miest z 15 krajín. Samosprávam a energetickým firmám pomáha vybudovať úsporné a efektívne systémy vykurovania a chladenia. Dôraz sa kladie na využitie odpadového tepla produkovaného v priemysle či metre a tiež na energiu z obnoviteľných zdrojov. Dôležitou súčasťou projektu je poradenstvo v oblasti potrebných legislatívnych zmien aj získavania financií.
© energia.sk