Rosatom môže dokončiť výstavbu prvej jadrovej elektrárne v Turecku
Rosatom sa dohodol s Tureckom na výstavbe už v roku 2011 a prvý reaktor mal byť podľa pôvodných plánov spustený v roku 2019. Projekt elektrárne so štyrmi reaktormi ale narazil na odklady, a bol dokonca pozastavený potom, čo Turci v novembri 2015 zostrelili na turecko-sýrskej hranici ruský bombardér zapojený do operácií v Sýrii. Od tej doby sa ale vzťahy oboch krajín normalizovali a práce na projektu sa obnovili.
EPDK tiež uviedol, že spoločnosti, ktorá riadi projekt a patrí Rosatomu, udelil licenciu k výrobe elektriny na 49 rokov. Úrad podľa agentúry Reuters uviedol, že firma sľúbila urýchlenie výstavby tak, aby všetky štyri reaktory boli dokončené do roku 2023 namiesto nedávno dohodnutého termínu 2025.
Turecko veľkú väčšinu svojej spotreby energie dováža, čo znamená ročné náklady zhruba 50 miliárd dolárov. Ankara chce, aby aspoň 5 % domácej produkcie elektrickej energie pochádzalo z jadra.
V roku 2014 podpísalo Turecko dohodu o výstavbe druhej jadrovej elektrárne s konzorciom japonských spoločností Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation spolu s francúzskou GDF Suez. Predvlani vláda zahájila rokovanie o výstavbe tretej jadrovej elektrárne s americkou spoločnosťou Westinghouse, ktorá je súčasťou japonskej skupiny Toshiba. Osud projektu je ale neistý, pretože Westinghouse tento rok vyhlásila bankrot.
ČTK, energia.sk