ČEZ: Nájsť obnoviteľný zdroj pre investíciu je čoraz zložitejšie
„Dnes sa nám do OZE tlačia finanční investori, investujú nám tam penzijné fondy. Sú to investori, ktorí majú výrazne nižšie požiadavky na návratnosť, než má napríklad skupina ČEZ, takže vytvára veľké konkurenčné prostredie, prepláca tie projekty. Je pre nich akceptovateľná návratnosť dve až tri percentá, čo je návratnosť, s ktorou by nás naši akcionári nepochybne z projektov v OZE vyhnali,“ uviedol Pleskač.
Pripomenul, že ČEZ sa v súčasnosti pri nákupe OZE v zahraničí zameriava predovšetkým na veterné elektrárne. Zdôraznil, že firma ale rozhodne bezmyšlienkovite nekupuje všetky projekty. „Napríklad vlani sme posúdili len v Nemecku 104 veterných projektov. Z nich sedem prešlo do fázy, keď sme podávali záväznú ponuku a uskutočnili sme detailnú investičnú previerku. Dva sme vo finále kúpili,“ doplnil.
Do nemeckej veternej energetiky ČEZ vstúpil vlani v decembri. Najprv prevzal do užívania veterný park na juhozápade krajiny s inštalovaným výkonom 12,8 MW, nasledovalo ďalších 35 veterných turbín s celkovým inštalovaným výkonom 85,25 MW. V súčasnosti spoločnosť prevádzkuje v Európe veterné parky so súhrnným inštalovaným výkonom vyše 700 MW.
Naposledy na začiatku júna kúpil ČEZ od developerskej spoločnosti ABO Wind deväť veterných fariem v šiestich regiónoch Francúzska v pokročilej fáze príprav ku stavbe. Hovorca firmy Martin Schreier vtedy uviedol, že v priebehu piatich rokov môže ČEZ vo Francúzsku v rámci tohto projektu vlastniť až 100 MW inštalovaného výkonu.
Pleskač zároveň uviedol, že ČEZ samozrejme zaujímajú podmienky pre OZE aj v domácom Česku. „ČR rozhodne nepovažujeme za najlepšie miesto pre investovanie do OZE a preto hľadáme príležitosti pre zhodnotenie prostriedkov, ktoré zverili firme akcionári, v zahraničí,“ dodal.
ČEZ je najväčšia česká energetická firma. Majoritným akcionárom spoločnosti je štát, ktorý prostredníctvom ministerstva financií drží zhruba 70 % akcií. Čistý zisk ČEZ v prvom štvrťroku medziročne klesol o 13 %.
ČTK, energia.sk