Nitra zmodernizuje vykurovací systém na dvoch sídliskách
„Projekt zahŕňa i položenie najmodernejšej optickej siete nielen pre riadenie teplárenských technológií, ale aj pre rôzne iné účely,“ informoval Jaroslav Šinák z NTS. Podľa jeho slov sa po realizácii modernizácie vykurovacieho systému stane Nitra najmodernejšie vykurovaným mestom na Slovensku.
Koncept modernizácie vykurovacieho systému na sídliskách Klokočina a Diely je postavený na prepojení centrálnej výrobne tepla (CVT) na Párovciach s komplexom na Klokočine a Dieloch, ktoré sú dnes zásobované 17 lokálnymi kotolňami. Tie budú zrušené a CVT bude zásobovať celú lokalitu.
CVT v súčasnosti zásobuje Párovce a Prednádražie, kde dodáva 20 megawatthodín ročne. Na Klokočine a Dieloch okrskové plynové kotolne dodávajú 97.000 megawattov ročne.
Prepojenie v dĺžke 741 metrov spojí CVT s jednou z výmenníkových staníc na Klokočine, odkiaľ bude teplo hlavným potrubím odvádzané po jednotlivých častiach sídliska. Tam vzniknú štyri centrá, odkiaľ bude do jednotlivých domov sekundárnym potrubím rozvádzaná horúca voda.
V bytových domoch budú inštalované objektové odovzdávacie stanice tepla, ktoré umožnia objektu samostatnú reguláciu. „Súčasný tepelný výkon navýšime, projektovaný je na 30,5 megawattu. Klokočina a Diely sú 20,6 megawattu, Prednádražie a Párovce majú súčasný maximálny výkon 11,5 megawattu. Celková projektovaná spotreba tepla v celej sústave bude 87.000 megawatthodín,“ povedal Šinák.
Z technického hľadiska prinesie modernizácia 741 metrov nového potrubia, ktoré prepojí CVT na Párovciach s výmenníkovou stanicou na Klokočine, a 36 kilometrov sekundárneho potrubia. Systém je navrhovaný ako dvojcestný, dĺžka potrubia v jednom smere predstavuje 18 kilometrov. „Všetky rozvody budú kompletne vymenené za nové, aj keď využijeme 90 % súčasných potrubných trás,“ zdôraznil Šinák. V bytových domoch a ďalších objektoch pribudne celkovo 252 odovzdávacích staníc.
S rekonštrukciou súvisí veľký rozsah projekčných a dodávateľských prác, preto bude investícia rozdelená do piatich etáp, postupne realizovaných v rokoch 2018 až 2022. Nitrianska teplárenská spoločnosť predpokladá, že stavebné povolenie získa v auguste tohto roka, nasledovať bude zhruba deväťmesačný proces verejného obstarávania.
Na jar budúceho roka by sa mala začať samotná výstavba. Náklady budú jasné až po ukončení verejného obstarávania. Podľa primátora Nitry Jozefa Dvonča spoločnosť pred časom predložila mestu tri alternatívy modernizácie, všetky sa pohybovali v rozpätí od 15 do 17 miliónov eur.
Hlavným prínosom modernizácie vykurovacieho systému v Nitre bude podľa slov Šináka zvýšenie efektívnosti výroby tepla, zníženie prevádzkových nákladov, zníženie strát tepla v rozvodoch a zvýšenie štandardu pre konečných odberateľov, ktorí si budú môcť regulovať teplotu v obytných domoch. V konečnom dôsledku by sa mala modernizácia prejaviť aj na nákladoch domácností na teplo.
„Investícia by nemala mať žiaden dosah na ekonomiku ceny tepla, tú chceme udržať. Na druhej strane prinesie úsporu objemu tepla, ktorý budú odberatelia odoberať, pretože tie straty v rozvodoch budú výrazne nižšie. Takže ak ceny tepla zostanú a objemy sa znížia, odberatelia budú platiť menej,“ tvrdí Šinák. Najväčšie obmedzenie bude pre obyvateľov v rozkopávkach ulíc, ktoré budú súvisieť s výstavbou.
Realizácia investície sa uskutoční v období mimo vykurovacej sezóny, dodávka teplej vody bude súvislá a plynulá. Súčasné kotolne budú fungovať až do nainštalovania domových odovzdávacích staníc. Na krátky čas potom bude potrebná odstávka konkrétneho objektu na prepojenie, čo sa bude realizovať postupne po jednotlivých blokoch domov.
Copyright © TASR 2017