I.NESROVNAL: Tender na prevádzkovateľa verejného osvetlenia nie je šitý na mieru
Technické požiadavky na zabezpečenie verejného osvetlenia v Bratislave pripravila poradenská spoločnosť Deloitte. „Podmienky sme sa snažili nastaviť tak, aby bol systém otvorený, nediskriminačný a moderný. Aby umožňoval používanie smart riešení. Veríme, že je nastavený tak, aby sa doň prihlásilo viacero uchádzačov,“ povedal Ivan Lužica z Deloitte. Primátor už dal pokyn, aby bol zverejnený audit verejného osvetlenia, ktorý realizovala spoločnosť Deloitte. „Čakáme ešte na právnikov, aby označili individuálne údaje, ktoré sú citlivé,“ spresnil. Výsledok tendra bude vyhodnocovať komisia zložená z odborníkov magistrátu a externého prostredia i poslancov mestského zastupiteľstva.
Či mesto stihne ukončiť súťaž do konca tohto roka, primátor zaručiť nevie. Závisieť to bude podľa neho najmä od súťažiacich. „Tu je mesto viazané zákonom, ten hovorí, aké sú lehoty a procesy. Je to veľmi náročná súťaž, najväčšia tohto volebného obdobia. Závisí veľmi veľa od súťažiacich, ako sa budú k sebe vzájomne správať. Ak budú podávať námietky, súdiť sa a spochybňovať všetko, tak sa bude predlžovať súťaž,“ uviedol primátor. Zároveň spochybnil, že by magistrát zvolil krátky čas na predkladanie ponúk, ktorá je stanovená do 10. júla. „Kto sa pohybuje ako podnikateľ v tomto prostredí, mal by byť dostatočne kompetentný na to, aby si v tejto lehote zistil, čo potrebuje vedieť,“ podotkol Nesrovnal. Ponuky sa budú otvárať 21. júla.
Mesto od novej súťaže chce, aby verejné osvetlenie okrem poskytovania svetla ponúkalo aj oveľa viac. Napríklad dávalo informácie o voľných parkovacích miestach, kvalite ovzdušia alebo obsahovalo bezpečnostné kamery. „Od prevádzkovateľa budeme očakávať výmenu všetkých 47.000 svetelných bodov, výmenu minimálne 24.000 stĺpov verejného osvetlenia z celkového počtu 32.000 a významné úspory energie minimálne 40 percent,“ priblížil Nesrovnal s tým, že systém sa musí kedykoľvek obohacovať o smart riešenia. Mesto má mať aj posilnené kontrolné právomoci.
Dionýz Gašparovský zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý spolupracoval s Deloitte pri tvorbe technických požiadaviek, priblížil, že staré svietidlá v meste by mala nahradiť LED technológia. Svetlá v historickom centre a obytných zónach by mali mať teplú bielu farbu. Taktiež by nemalo chýbať riadenie osvetlenia so stmievaním v neskorých nočných hodinách a s možnosťou využitia detekcie pohybu chodcov a vozidiel.
„Bude sa vyžadovať, aby všetky svietidlá boli vymenené v lehote siedmich rokov. Približne 17.000 stožiarov sa bude vyžadovať vymeniť do siedmich rokov. Ďalších 7000 kusov v následnom období,“ spresnil.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2017