EK chce od členských štátov mandát na rokovanie s Ruskom o Nord Streame 2
Pokiaľ členské krajiny mandát schvália, začnú sa rokovania s Ruskom o podmienkach, za akých by sa mohol projekt plynovodu Nord Stream 2 realizovať. „O tento rámec majú záujem nielen krajiny strednej a východnej Európe, ale aj škandinávske krajiny, ktoré musia vydávať rôzne povolenia pre budovanie plynovodu v ich teritoriálnych vodách. Máme veľký záujem na tom, aby sme našli riešenie, ktoré bude v súlade s európskymi princípmi a právom,“ dodal Šefčovič.
Cez Nord Stream 2 by malo do Európy prúdiť viac ako 50 miliárd kubických metrov plynu ročne. Spotreba plynu v Európe by, podľa projekcií EK, nemala v najbližších rokoch rásť, ale skôr stagnovať. „V súčasnosti vidíme, že infraštruktúra na prepravu plynu z Ruska do Európy sa využíva na úrovni približne 60 %, a to aj vrátane poslednej zimy, ktorá bola jednou z najchladnejších za posledné obdobie. Je to aj otázka energetickej bezpečnosti. Boli by sme veľmi neradi, keby 80 % ruského plynu prichádzalo do Európy len po jednej trase, a preto máme veľký strategický záujem na zachovaní ukrajinskej cesty,“ konštatoval Šefčovič.
Celkové náklady na Nord Stream 2 sa odhadujú na 9,5 miliardy eur. Európske energetické firmy zabezpečia pre projekt vyše 4,7 miliardy eur. Výstavba plynovodu by sa podľa ruského Gazpromu mala začať na budúci rok a dokončiť do konca roka 2019.
Slovensko je v súčasnosti jednou z hlavných tranzitných krajín na dodávku ruského plynu do západnej Európy. Situáciu však v posledných rokoch komplikujú spory Ruska s Ukrajinou, v dôsledku čoho sa Moskva rozhodla Ukrajinu obísť.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2017