ENERGIA: OPEC formálne prijala Rovníkovú Guineu za svojho člena
Táto stredoafrická krajina s objemom ťažby približne 300.000 barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne tak bude patriť medzi najmenších producentov v rámci OPEC.
Podľa organizácie Human Rights Watch Rovníkovú Guineu sužuje chudoba, aj keď má bohaté ložiská ropy a plynu. Príjmy z ich predaja totiž slúžia na financovanie opulentného životného štýlu vládnucej elity.
Počet členov OPEC sa mení. Vlani z kartelu odišla Indonézia a zároveň sa do jeho radov vrátil Gabon po viac ako desaťročnej neprítomnosti.
OPEC dnes na svojom zasadaní schválila predĺženie dohody o znížení ťažby o ďalších 9 mesiacov, do konca marca 2018.
Dnes popoludní sa ministri z členských štátov OPEC zídu so zástupcami ďalších veľkých producentských krajín na čele s Ruskom, aby aj s nimi prediskutovali predĺženie ťažobných obmedzení.
OPEC a 11 veľkých producentov, vrátane Ruska, sa vlani dohodli na znížení ťažby v prvej polovici tohto roka spolu o takmer 1,8 milióna barelov ropy denne, aby podporili rast jej cien a pokles zásob v skladoch. Dohoda vstúpila do platnosti na začiatku tohto roka a pôvodne mala platiť 6 mesiacov.
Ich dohoda pomohla naštartovať zdražovanie komodity, ale zároveň pomohla zvýšiť aj ziskovosť pri ťažbe ropy z bridlíc, čo využili americké firmy. Nové vrty v USA tak vytvárajú tlak na veľkých producentov, aby ešte ráznejšie zredukovali ťažbu, ak chcú na trhy vrátiť rovnováhu medzi ponukou a dopytom.
Copyright © TASR 2017