Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. mája 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Premiéri SR a ČR stále veria v budúcnosť jadra

Slovenský predseda vlády Robert Fico dnes na Európskom jadrovom fóre (ENEF) v Prahe potvrdil, že jadro považuje za pilier energetiky a zároveň príklad politiky nadčasového rozmeru a vynikajúceho partnerstva s Českou republikou. Pripomenul, že tento rok uplynulo 60 rokov od vzniku jadrového podniku Bohunice, ktorý predstavoval začiatok budovania atómovej energetiky v bývalom Československu.

Vlani malo jadro 55-percentný podiel na výrobe elektriny na Slovensku. Aj česká dlhodobá stratégia počíta s tým, že v budúcnosti by sa u susedov až 50 % elektriny malo vyrábať z tohto zdroja.

Jadro náhradou za uhlie?

Previazanosť európskych cieľov v oblasti nízkoemisnej ekonomiky s národnými záujmami podľa Fica motivuje vládu k snahe o dostavbu 3. a 4. bloku elektrárne Mochovce a neustále vyvíja aktivity k zaisteniu progresu v projekte.

Pripomenul mimoriadne valné zhromaždenie Slovenských elektrární (SE) z konca marca, na ktorom bol schválený nový rozpočet dostavby, termíny spustenia blokov aj zmeny organizačnej štruktúry. Rozpočet projektu stúpol na 5,4 miliardy eur. Spustenie bloku 3 elektrárne v Mochovciach bolo odsunuté na koniec roka 2018, spustenie 4. bloku o rok neskôr.

Stále aktuálny je podľa premiéra Fica aj plán postaviť novú elektráreň v Bohuniciach.

Zdôraznil, že budúca prevádzka elektrární na uhlie je otázna a z pohľadu EÚ bude ich podpora čoraz obmedzenejšia. Podľa slovenského premiéra je možné očakávať, že súčasný prebytok vo výrobnej oblasti bude v Európskej únii vyčerpaný a budeme stáť pred otázkou čím ho nahradiť. Pri tvorbe energetických stratégií na európskej úrovni je preto treba zachovať technologicky neutrálny princíp.

Premiér Fico priznal, že jadro síce neposkytuje odpovede na všetky energetické politiky a problémy, ale z pohľadu energetickej bezpečnosti dáva Slovensku vysoké záruky.

Sobotka: Inú cestu nevidím

Český premiér Bohuslav Sobotka podčiarkol, že v energetike sa robia rozhodnutia na desaťročia dopredu a pre ČR inú cestu než jadro nevidí.

„Bez jadra by niektoré členské štáty EÚ, medzi nimi Česká republika alebo Slovensko,  nemali šancu naplniť klimatické záväzky,“ uviedol.

Vníma síce prínos obnoviteľných zdrojov a ich posilňovanie do budúcna, ale „za súčasných podmienok sa na ne nemôžeme výlučne spoliehať. V súvislosti so zatváraním starých elektrární sa jadro javí ako vhodná alternatíva,“ potvrdil Sobotka slová slovenského premiéra.

Prioritou pre českú vládu je výstavba nových atómových blokov Dukovanoch. Priblížil, že aktuálne končí príprava dokumentácie pre proces posúdenia vplyvov na životné prostredie, pričom záverečné stanovisko by mohlo byť známe už budúci rok.

Hoci sú podľa Sobotku v krajine všetky prevádzkované atómové bloky ruského dizajnu VVER, v rámci plánovaných projektov porovnávajú všetky možné technológie z hľadiska dizajnu aj ceny. „Túto flexibilitu by sme si mali zachovať,“ poznamenal.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.