Daimler začal budovať v Kamenzi druhú fabriku na výrobu batérií pre elektromobily
Daimler má v úmysle zohrávať v nasledujúcom desaťročí poprednú úlohu vo vývoji novej technológie. Jeho lítiovo-iónové batérie vlastnej konštrukcie majú byť efektívnejšie než vyrábané teraz a prispejú k tomu, že sa koncern dostane v sektore ďalej než konkurenti. Budú sa dobíjať rýchlejšie a umožnia elektromobilom s nimi dlhší dojazd.
Daimler chce mať do roku 2022 vo výrobnom programe viac ako desať modelov vozidiel s čisto elektrickým alebo kombinovaným pohonom.
Podniková poradenská spoločnosť Roland Berger odhaduje, že v dohľadnom čase cena lítiovo-iónových batérií klesne, a tým dôjde aj k zníženiu maloobchodnej ceny elektromobilov. Batérie sú zatiaľ ich najdrahším komponentom.
Koncern bude v nasledujúcich rokoch investovať do výskumu a vývoja batérií ročne jednu miliardu eur.
V Kamenzi vyrába Daimler batérie od roku 2010. Má v ňom dcérsku spoločnosť Deutsche Accumotive. Pracuje v nej 350 ľudí. Závod, ktorý sa začína budovať, bude stáť na 80.000 štvorcových metroch. Počet zamestnancov vzrastie o 100 %, ale produkcia sa zvýši štvornásobne. Pri výrobe samotných batérií sa výrazne obmedzí produkcia kysličníka uhličitého (CO2). Okrem iného jej budú dodávať energiu solárne panely.
Batérie z Kamenza sa budú dať využívať aj v priemysle a v domácnostiach na stabilizáciu napätia v elektrickej sieti a na prechodné uskladnenie energie fotovoltických zariadení umiestnených na výrobných halách a strechách rodinných domov.
Copyright © TASR 2017