IEA: Celosvetový trh s ropou sa dostáva rýchlejšie do rovnováhy
Výhľad rastu globálneho dopytu na tento rok nechala agentúra bez zmeny na 1,3 milióna barelov denne kvôli spomaleniu v krajinách, ktoré patria medzi silných konzumentov ropy, ako USA, Nemecko a Turecko.
Komerčné zásoby ropy v marci už druhý mesiac za sebou klesli o 32,9 milióna na 3,025 miliardy barelov. Za celý prvý štvrťrok však zásoby ropy v priemyselných krajinách vzrástli o 24,1 milióna barelov a predbežné údaje naznačujú, že v apríli zásoby opäť rástli.
Dodávky ropy v apríli klesli o 140 000 barelov denne na 96,17 milióna barelov denne. Prispeli k tomu hlavne štáty, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ako Kanada. Naďalej však silno rastie ťažba v USA, Brazílii a Kazachstane a IEA očakáva, že kvôli tomu ťažba v krajinách, ktoré nie sú členmi OPEC, tento rok stúpne o 600 000 barelov denne.
Krajiny OPEC majú 25. mája rokovať o predĺžení dohody o znížení ťažby, ktorú uzavreli s niektorými konkurentmi, ako Rusko. Krajiny sľúbili, že v prvom polroku znížia spoločne ťažbu o 1,8 milióna barelov denne.
EIA odhadla, že ak OPEC udrží ťažbu na aprílovom objeme 31,8 milióna barelov denne a nič sa nezmení v rovnováhe ani inde, klesnú v druhom kvartáli globálne zásoby ropy o 700 000 barelov denne. Ak by sa ťažbárske krajiny dohodli na obmedzení ťažby ropy aj v druhom polroku 2017, bude pokles zásob možno ešte vyšší.
Ťažba ropy kartelom OPEC sa podľa IEA znížila v apríli medziročne o 535 000 barelov denne. To bol najvyšší medziročný pokles za takmer tri roky, napísala agentúra Reuters.
ČTK, energia.sk