Poľský GAZ-SYSTEM získal enviro-povolenie na výstavbu plynovodu so Slovenskom
Regionálne riaditeľstvo pre životné prostredie v meste Rzeszów dalo zelenú projektu nového plynovodu, ktorý má viesť od štátnej hranice so Slovenskom do súčasného plynového uzla a podzemného zásobníka Strachocina. V danom úseku sa plánuje aj výstavba novej kompresorovej stanice. Podľa poľského prevádzkovateľa prepravnej siete GAZ System bolo environmentálne povolenie vydané 28. apríla 2017.
Dĺžka poľského úseku má byť asi 59 kilometrov a odhadované náklady sú vo výške okolo 356 miliónov zlotých (cca 84 mil. eur). Začiatok stavebných prác je naplánovaný v druhej polovici roka 2018 a ukončenie v roku 2020.
Na slovenskej strane projekt plynovodu realizuje spoločnosť Eustream, ktorá súhlas od ministerstva životného prostredia získala už 21. januára 2016. Spájať bude štátnu hranicu v oblasti Lupkovského priemyslu s kompresorovou stanicou Veľké Kapušany, čo je dĺžka asi 105 kilometrov.
Podľa rozhodnutia MŽP sa má výstavba spustiť už v októbri tohto roka, pričom so sprevádzkovaním sa vtedy počítalo už v roku 2019, neskôr sa o rok odsunul. Odhadované náklady Eustreamu sa pohybovali okolo 150 mil. eur.
Projektovaná prepravná kapacita je vo výške 6,1 mld. m3 plynu za rok v smere zo Slovenska do Poľska a 5,1 mld. m3 v opačnom smere.
Prepojenie v rámci takzvaného severojužného plynárenského koridoru by mohol poľským firmám sprístupniť dodávky plynu z juhu, najmä od Kaspického mora prípadne z plánovaného LNG terminálu na chorvátskom ostrove Krk. Poliaci však už stihli sprevádzkovať vlastný LNG terminál Świnoujście, ktorý chcú ďalej rozšíriť zo súčasných 5 miliárd m3 ročne na 7,5 mld. m3 ročne. Po modernizácii a posilnení domácej infraštruktúry GAZ Systemu by sa plyn zo Świnoujście mohol dostať aj k nám.
Poľsko-slovenské prepojenie však kvôli obmedzenej kapacite môže slúžiť len ako doplnok k ostatným prepravným trasám a s jeho využitím sa uvažuje skôr v prípade nehôd či problémov s dodávkami plynu.
Vo februári 2017 poľsko-slovenské prepojenie získalo finančný príspevok EÚ na realizáciu projektu z fondu Nástroj na prepájanie Európy (CEF Energy) vo výške 107,7 mil. eur, z čoho podpora pre realizáciu slovenskej časti predstavuje 55,232 mil. eur.
© energia.sk