Český súd vyniesol rozsudok za podvod so solárnou elektrárňou
Obžalované osoby, Jaroslav Vlček, Zdeněk Svoboda a Martin Dupal, sa podľa súdu usilovali o „papierové“ sprevádzkovanie fotovoltickej elektrárne, ktorá ale ešte nebola dokončená. Vznikol kvôli tomu sfalšovaný protokol o reklamácii fotovoltických panelov. Získali síce licenciu od Energetického a regulačného úradu (ERÚ), ale ďalšie kroky smerujúce k výrobe a predaju energie za zvýhodnenú cenu už neurobili. Prišlo sa totiž na to, že elektráreň nie je dokončená. Elektrárne sprevádzkované pred koncom roku 2010 totiž mali nárok na výhodnejšie výkupné ceny za elektrinu. Ak by sa podvod so spomínanou elektrárňou podaril, za 20 rokov by podľa štátneho zástupcu vznikla škoda viac než štvrť miliardy českých korún.
Jaroslav Vlček bol ako investor odsúdený na šesť rokov väzenia. Šéf dodávateľskej firmy Svoboda dostal osemročný spoločný trest, figuruje aj v inej kauze. Jeho zamestnanec Dupal dostal päť rokov za mrežami. Vlček sa na súde bránil tým, že on bol iba investor a že si na výstavbu elektrárne najal odborníkov. Martin Dupal tvrdil, že iba počúval príkazy Jaroslava Vlčka. Svoboda zase povedal, že ohľadom licencií pre elektrárne vôbec nerokoval, podľa neho to bola záležitosť investora.
„Nič, čo tu zaznelo, nemý vplyv na zmenu skutkových záverov. Neobjavili sa žiadne nové zásadné informácie, ktoré by viedli k ich zmene,“ povedal predseda senátu Aleš Novotný.
Vlček pôvodne dostal za pokus o podvod 6,5 rokov väzenia, Svoboda 7 rokov a Dupal 5,5 rokov väzenia. Podľa Najvyššieho súdu ale konanie obžalovaných malo byť kvalifikované nie ako pokus o trestný čin, ale ako príprava. V kauze bol potrestaný tiež pracovník ERÚ Ladislav Žáček, ktorý navštívil 30. decembra 2010 Držovice a predbežnú kontrolu podľa súdu uskutočnil „nedbalo a povrchne“. Dostal podmienečný trest. Pre pracovníčku ERÚ Ilonu Florianovú, ktorá licenciu následne vydala, prípad po zmierňujúcom zásahu vrchného súdu v Olomouci skončil zákazom činnosti.
„Zmiernenie trestov sme aj navrhovali, vzhľadom k tomu, že tam bola miernejšia právna kvalifikácia, to znamená príprava proti pokusu. Zmierniť tresty bolo na mieste aj vzhľadom k odstupu od pôvodného trestného konania,“ povedal novinárom po skončení hlavného pojednávania štátny zástupca Ivan Hrazdira.
Svoboda figuruje tiež v kauze solárnej elektrárne v Prostějove-Vrahoviciach. Osemročný trest väzenia je spoločný za obidve kauzy.
Dnešný rozsudok nie je právoplatný. Dupal a Vlček sa proti rozsudku odvolali. Štátny zástupca si nechal lehotu pre možnosť podania odvolania, rovnako tak obhajca Svobodu.
ČTK, energia.sk