Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. apríla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom počíta s rastom svojho podielu na trhu s plynom v EU

„Pokles produkcie plynu v Severnom mori aj v ďalších častiach EÚ sa stáva veľmi dôležitým faktorom,“ uviedol Miller. „Trhový podiel Ruska vďaka tomu porastie,“ dodal.

Pozíciu Ruska na by mal podľa Millera podporiť nový plynovod Nord Stream 2, ktorý by mal viesť rovnako k poklesu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Nové potrubia vedúce po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka by sa mali sprevádzkovať v roku 2019.

Gazprom v minulosti hrozil, že tranzit plynu cez Ukrajinu po spustení prevádzky plynovodu Nord Stream 2 úplne zastaví, hneď ako v roku 2020 vyprší príslušná tranzitná dohoda. Podľa Millera by však časť ruského plynu určeného európskym zákazníkom mohla cez Ukrajinu ďalej prúdiť. „Sme pripravení na rokovania,“ prehlásil šéf Gazpromu. „Môžeme však hovoriť len o oveľa menších objemoch, možno okolo 15 miliárd metrov kubických ročne pre krajiny hraničiace s Ukrajinou,“ dodal.

Ukrajina má kapacity pre tranzit až 120 miliárd m3 ruského plynu ročne. V minulosti bola hlavnou tranzitnou trasou pre dodávky ruského plynu do Európy, v poslednej dobe sa však Moskva kvôli vzájomným nezhodám snaží Ukrajinu obchádzať. Najmä v dôsledku sprevádzkovania súčasných potrubí Nord Streamu v rokoch 2011 a 2012 sa tranzit znížil, dosahoval len 60 – 86 miliárd m3 ročne.

Zdroj: Naftogaz

Gazprom teraz pokrýva zhruba tretinu spotreby zemného plynu v Európe. Firma vlani predala európskym zákazníkom rekordných 179 miliárd m3 plynu. Verí, že jej dodávky do Európy sa môžu ďalej zvyšovať navzdory obavám Bruselu z nadmernej závislosti na Rusku.

„Nemyslím si, že je správne hovoriť o závislosti,“ povedal Miller. „Naša závislosť je vzájomná. Keď my investujeme do rozvoja ťažobných polí a do výstavby plynovodov, spoliehame sa na budúci dopyt a de facto závisíme na európskych trhoch rovnako, ako závisí Európa na ruskom plyne,“ dodal.

Šéf Gazpromu zároveň upozornil, že Európa by síce vzhľadom na investície do terminálov pre skvapalnený zemný plyn (LNG) mohla získavať plyn odkiaľkoľvek, ale že dodávky prostredníctvom plynovodov zostávajú lacnejšie. „Plyn z potrubí teraz víťazí nad LNG a mal by vyhrávať aj v budúcnosti,“ prehlásil.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.