Exxon údajne usiluje o povolenie na obnovu ťažby v Rusku
O snahe získať povolenia na obnovu ťažby informovala agentúra AP s odvolaním na svoje zdroje. Hovorca Exxonu sa k informáciám zdrojov nechcel vyjadriť.
Žiadosť Exxonu posudzuje vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Isté je, že bude posudzovaná veľmi podrobne, pretože ide o firmu, ktorú 10 rokov viedol Rex Tillerson, súčasný minister zahraničia USA. V dobe, kedy firmu riadil, udržoval Tillerson s Ruskom priateľské vzťahy, vrátane vzťahov s prezidentom Vladimirom Putinem.
Exxon podľa zdroja AP ministerstvo financií požiadal o vyňatie zo sankcií už v roku 2015, kedy bol prezidentom Barack Obama. Firma zatiaľ dostala tri povolenia na obmedzenú administratívnu činnosť s firmou Rosnefť.
Hovorca amerického ministerstva zahraničia uviedol, že Tillerson sám seba vyňal na dobu dvoch rokov z účasti na akýchkoľvek záležitostiach týkajúcich sa Exxonu a nie je zapojený ani do žiadneho rozhodovania, ktoré sa Exxonu týkajú. Tillerson skončil vo funkcii generálneho riaditeľa Exxonu koncom minulého roku. Zhruba 20 rokov sa pozná s Putinom, ktorý Tillersonovi v roku 2013 udelil vyznamenanie.
Podľa sankcií zavedených po anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 nesmú americké firmy okrem iného presúvať vyspelé technológie pre ťažbu z mora a bridlicových formácií. Na čiernej listine sa ocitol aj riaditeľ ruského partnera Exxonu.
Tillerson ešte ako šéf Exxonu s protiruskými sankciami nesúhlasil. V roku 2014 akcionárom povedal, že sankcie sú spravidla neúčinné a spôsobujú veľmi rozsiahle vedľajšie škody.
Exxon Mobil sa dohodol na spoločnom podniku s firmou Rosnefť v roku 2011. Protiruské sankcie už firmu stály stovky miliónov dolárov a v roku 2015 Exxon oznámil, že jeho možné straty spojené so spoločným podnikom s Rosneftom by mohli činiť až jednu miliardu dolárov. Ak by sankcie boli zrušené, Exxon by mohol pokračovať v prieskume a ťažbe v lukratívnych oblastiach v Čiernom mori, na Sibíri a v arktickej časti Ruska.
ČTK, energia.sk