Česi počas zimy spotrebovali medziročne o 11 % viac tepla
„Týmto spôsobom je potrebné dívať sa aj na náklady na vykurovanie, ktoré sa po predchádzajúcich veľmi teplých zimách len vrátili k dlhodobému normálu a nie sú nijako extrémne,“ uviedol Kaufmann. Dodal tiež, že kým v minulej zime bolo v Česku 26 mrazivých dní s priemernou dennou teplotou pod nulou, v tohtoročnej zime ich bolo 64.
Návrat k normálu v spotrebe potvrdzuje väčšina dodávateľov, ktorých ČTK oslovila. „Teplotne bola tohtoročná zima v rámci dlhodobého priemeru. Jej minuloročný nástup bol vykompenzovaný teplejším februárom a marcom. Z uvedeného vyplýva, že žiadne prekvapenia v podobe vysokých platieb za dodávky tepla našim klientom nehrozí,“ uviedla hovorkyňa Veolia Energie Marcela Dvořáková. Firma dodáva v Česku teplo do 325.000 domácností.
„Z pohľadu nákladov na teplo pre užívateľov bytov v roku 2017 sa dá teraz povedať, že medziročne chladnejší január bude vykompenzovaný nadpriemerným marcom,“ dodala Pražská teplárenská, ktorá dodáva v hlavnom meste teplo pre asi 220.000 domácností.
Niektoré firmy tvrdia, že vďaka zníženiu cien tepla u nich môžu zaplatiť ľudia za teplo podobnú čiastku ako v minulých zimách, prípadne nepatrne viac. „Domácnostiam priemerné náklady nevzrástli, skôr klesli. Dôvodom sú nižšie výsledné jednotkové ceny tepelnej energie vyplývajúce z nižšej ceny paliva. V našom prípade zemného plynu a elektriny,“ uviedol napríklad Roman Macek, predseda predstavenstva spoločnosti Sateza, ktorá zásobuje teplom domácnosti v niekoľkých mestách a obciach na Šumperku a Jesenicku.
Podľa dát Teplárenského združenia si ľudia okrem tepla medziročne priplatia aj za iné spôsoby vykurovania. Pri rovnakej domácnosti s elektrickým vykurovaním zodpovedá podľa Kaufmanna vyššia spotreba rastu platby v porovnaní s predchádzajúcou zimou o 1150 českých korún (43,35 eur), pri atmosférickom plynovom kotly o 960 korún (36,19 eur), pri kotly na uhlie o 630 korún (23,75 eur) a pri kotly na drevo o 580 korún (21,86 eur).
ČTK, energia.sk