Francúzsko zavrie najstaršiu atómku až po sprevádzkovaní nového bloku Flamanville
Uzatvorenie elektrárne vo Fessenheime pri hraniciach s Nemeckom sľuboval vo svojej predvolebnej kampani v roku 2012 terajší dosluhujúci prezident François Hollande a po svojom nástupe nariadil tento krok do konca roka 2016. Proti tomu sa však postavili odbory, elektrárenská spoločnosť EDF i niektoré politické strany. Vedenie štátom ovládanej EDF poverilo svojho šéfa, aby zariadil zachovanie prevádzky vo Fessenheime do spustenia nového reaktora vo Flamanville na západnom pobreží Francúzska.
Obzvlášť počas predchádzajúcej zimy sa v krajine zvýšili obavy o zaistenie bezpečnosti dodávok elektriny, keďže kvôli nariadeným kontrolám bolo napríklad koncom októbra odstavených až 20 z celkového počtu 58 jadrových reaktorov. Krajina sa počas zimy stala čistým dovozcom elektriny zo zahraničia, najmä z Nemecka, kde významne narástla výroba elektriny z uhlia.
Najstaršia francúzska atómka je v prevádzke od roku 1978. Za jej odstavenie bojujú okrem environmentalistov aj susedné štáty, najmä Nemecko.
Blok 3 sa vo Flamanville začal stavať koncom roka 2007, pričom komerčná prevádzka sa plánovala od roku 2012. Odvtedy sa termín spustenia neustále odsúval a rozpočet projektu sa z pôvodných 3,3 miliardy eur nafúkol na 8,5 miliardy eur, pričom toto číslo stále nemusí byť konečné.
Reaktor EPR vo Flamanville by mal začať dodávať elektrinu najskôr v roku 2019 a najneskôr do apríla 2020.
„Výnos ruší povolenie prevádzkovať jadrovú elektráreň Fessenheim od dátumu vstupu reaktora EPR na bloku Flamanville 3 do prevádzky,“ uvádza sa podľa agentúry Reuters v dekréte, ktorý podpísala ministerka životného prostredia a energetiky Ségolene Royal.
Odbory zamestnancov energetického sektoru, ktorí proti uzavretiu Fessenheimu protestovali, nový výnos odsúdili. Označili ho za pokus vlády o zachovanie tváre mesiac pred prezidentskými voľbami. Dodali, že sa proti nemu odvolajú k štátnej rade, ktorá v krajine predstavuje autoritu najvyššieho správneho súdu.
Francúzsko zaviedlo zákonom limit na maximálny objem výkonu z jadra na 63,2 gigawattov, takže po sprevádzkovaní tretieho bloku vo Flamanville s výkonom 1650 megawattov bude nutné ukončiť prevádzku reaktorov vo Fessenheime s celkovým výkonom 1800 megawattov.
Hollandeova vláda sľúbila diverzifikovať zdroje energie a rozvíjať obnoviteľné zdroje. Tie sa majú na produkcii elektrickej energie v krajine do roku 2030 podieľať 40 percentami. Teraz sa Francúzsko spolieha z viac než 75 % na jadro.
ČTK, energia.sk