Ťažbu ropy v Texase započal objav spindletopského vrtu
Americký ropný boom odštartovalo až objavenie spindletopského vrtu v Texase. Vďaka nemu vznikli slávne ropné spoločnosti Gulf Oil a Texaco. Prvá ropa sa však v USA začala ťažiť v roku 1859 pri meste Titusville v Pensylvánii. Aj v Texase boli v priebehu 19. storočia objavené menšie ropné ložiská, ale až rok 1901 znamenal prevrat v dejinách tohto amerického, v tom čase poľnohospodárskeho štátu (a nielen jeho). Už dlho predtým sa špekulovalo o možnosti prítomnosti „čierneho zlata“ pod spindletopským kopcom.
V roku 1892 založilo pár nadšencov spoločnosť, ktorá v oblasti uskutočnila niekoľko neúspešných vrtov a následne sa preto dostala do finančných problémov. Jeden z ich spoločníkov Pattillo Higgins firmu opustil a spojil sa s kapitánom Anthonym Lucasom, popredným americkým odborníkom v odbore. Najprv sa im v roku 1901 podaril úspešný vrt, z ktorého 10. januára vytryskol z hĺbky 350 metrov tridsaťmetrový gejzír ropy. Deväť dní trvalo kým sa ho podarilo skrotiť a čerpať z neho rekordných 100 tis.barelov ropy denne.
Zlatý vek ropnej produkcie v Texase
Táto udalosť okamžite zmenila život nielen v tom období desaťtisícového Beaumontu, ale aj celého Texasu. Do septembra 1901 sa v oblasti podarilo nájsť ďalších šesť prameňov a do mesta sa začali hrnúť prospektori, investori, obchodníci aj špekulanti. Nasledujúci rok už v Beaumonte a v jeho okolí podnikalo viac ako 500 texaských spoločností. V roku 1927 dosiahla ročná produkcia ropy zo spindletopského ložiska rekordných 21 miliónov barelov.
Nález ropy pri Beaumonte nezvratne zmenil aj dejiny Texasu, ktorý bol na prelome 19. a 20. storočia čisto poľnohospodárskym štátom s len malými mestami. Po objavení ďalších ložísk ropy na jeho území sa z tohto najväčšieho štátu USA stala priemyselná veľmoc. Z ropného boomu profitovalo predovšetkým prístavné mesto Houston. Počet obyvateľom Houstonu sa len v rokoch 1900 až 1930 zvýšil zhruba sedemkrát na takmer 300 tisíc. Dopyt po rope v tom čase značne stúpal, najmä vďaka rozvoju automobilového priemyslu a narastajúcemu využitiu ropných derivátov ako pohonu v továrňach.
Dominancia dnes patrí Blízkemu východu
V súčasnosti tvoria celkové zásoby ropy v USA zhruba 22,3 mld. barelov. Z toho 76 % sa nachádza v piatich oblastiach: Texas ( 5,5 mld.), americké pobrežné vody Mexického zálivu (4 mld.), Aljaška (3,57 mld), Kalifornia (2,83 mld.) a Severná Dakota (1,06 mld.).
Vo svetovom meradle nie sú USA čo sa týka ropných zásob ani v prvej desiatke krajín. V tabuľke svetovej produkcie ropy (asi 7,5 milióna barelov za deň) sú na treťom mieste po Saudskej Arábii (9,7 miliónov) a Rusku (9,9 miliónov).
V overených zásobách ropy patrí prvenstvo v svetovom rebríčku Saudskej Arábii, kde sa podľa údajov z júla 2010 nachádza zhruba 264 miliárd barelov ropy (takmer pätina svetových zásob). Druhá je Kanada (asi 178 mld.), nasleduje Irán (150 mld.) a Irak (143 mld.). Do prvej desiatky krajín s najväčšími ropnými zásobami by sa mohla čoskoro dostať aj Brazília, kde bolo v posledných rokoch objavených niekoľko veľkých ložísk.
Najstaršie doložené záznamy o ťažbe ropy pochádzajú z 10. storočia a týkajú sa nálezísk v blízskosti dnešnej azerbajdžanskej metropoly Baku. Najmä vďaka tejto oblasti sa ropnou veľmocou stalo v priebehu 19. storočia cisárskej Rusko, ktoré už pred začiatkom nasledujúceho storočia ovládalo polovicu svetovej produckie tejto suroviny. V priebehu prvej štvrtiny 20. storočia predstihli Rusko v produkcii ropy USA a po II.svetovej vojne sa pozornosť uprela na Blízky východ. Dnes táto oblasť produkuje takmer 40 % ropy a poníma dve tretiny svetových overených zásob tejto suroviny.
ČTK, energia