Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. marca 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európsky súd potvrdil platnosť sankcií proti ruskej firme Rosnefť

Európsky súdny dvor dnes rozhodol o platnosti reštriktívnych opatrení zavedených Radou EÚ v júli 2014 ako odpoveď na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine.

Zavedené boli obmedzenia na určité finančné operácie a na vývoz určitého tovaru a citlivých technológií, obmedzenia prístupu určitým ruským subjektom na kapitálové trhy a zákaz poskytovať služby potrebné pre operácie v súvislosti s vyhľadávaním, prieskumom a ťažbou ropy. Jednou z firiem, ktorej sa opatrenia týkajú, je štátna ropná spoločnosť Rosneft.

Rosneft následne podal žalobu voči ich platnosti na anglickom Vyššom súdnom dvore, ktorý sa následne obrátil na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu.

Súdny dvor v utorok uviedol, že nenašiel nijaké prvky, ktoré by mohli spochybniť legitímnosť obmedzení prijatých zo strany EÚ. Sudcovia tiež konštatovali, že dohoda o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Ruskom nebráni prijatiu napadnutých aktov. „S prihliadnutím najmä na postupný vývoj intenzity reštriktívnych opatrení prijatých v reakcii na krízu na Ukrajine, nemožno zásah do slobody podnikania a práva vlastniť majetok spoločnosti Rosneft považovať za neprimeraný,“ uviedol súd.

Ruská spoločnosť vo svojom stanovisku uviedla, že je rozsudkom sklamaná. Podľa nej potvrdzuje, že vláde práva v Európe je nadradená politická situácia a Rosneft nemá nič spoločné s krízou na Ukrajine. Jej akcionármi sú okrem ruského štátu aj zahraničné firmy vrátane britského koncernu BP s 19,75 %, ktorú sankcie tiež postihli. Rovnaký podiel vo firme má aktuálne už aj medzinárodné konzorcium tvorené švajčiarskym obchodníkom s ropou Glencore a katarským fondom.

„Sankcie zasahujú do efektívnej práce manažmentu obmedzovaním prístupu na finančné trhy a vytáraním prekážok pre implementáciu sľubných projektov,“ uviedol Rosneft.

Dnešný rozsudok je podstatný aj preto, že Súdny dvor EÚ si vytvoril precedens pre rozhodovanie vo veciach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, v ktorej sa viaceré členské štáty snažia zachovať suverenitu. Samotné vlády Spojeného kráľovstva, Českej republiky, Estónska, Francúzska a Poľska sa v rámci tohto konania vyjadrili, že Súdny dvor nemá právomoc rozhodovať o platnosti daného rozhodnutia č. 2014/512.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.