Oettinger: spolupráca v energetike je najdôležitejšia
Čiernomorská oblasť má strategický význam pre bezpečnosť energetických dodávok únie a zároveň ma veľký potenciál diverzifikovať dodávky energií. Podľa Oettingera je región dôležitou súčasťou vonkajšej energetickej politiky únie a preto je dôležité aj naďalej intenzívne spolupracovať s každou jednou krajinou. EÚ v regióne predstavila už niekoľko projektov napríklad INOGATE, Iniciatíva z Baku, Východné Partnerstvo, či „Čiernomorská synergia” a v naštartovaných iniciatívach bude aj naďalej pokračovať.
EÚ má podľa slov komisára Oettingera tri hlavné priority v čiernomorskej oblasti. Prvou je vybudovanie Južného koridoru a to tak, aby sa do úvahy brali nielen záujmy EÚ a zákazníkov, ale aj tranzitných a produkčných krajín. Zároveň je dôležité, aby sa vytvorili transparentné pravidlá pre fungovanie trhu, tranzit a obchodovanie s energetickými komoditami.
Ďalšou prioritou je integrácia energetických trhov krajín čiernomorskej oblasti, ktoré o spojenie prejavia záujem. Integračným rámcom v tejto oblasti má byť Zmluva o Energetickom spoločenstve. K zmluve už pristúpilo Moldavsko a o pristúpení rokuje Ukrajina aj Turecko. Oettinger taktiež vyzdvihol fakt, že päť krajín z čiernomorskej oblasti sú členmi WTO a podpísali zmluvu o Energetickej charte. Pokiaľ ide o Rusko, Oettinger dúfa, že aj táto krajina sa čoskoro pripojí do medzinárodných štruktúr.
V súvislosti s Ukrajinou komisár vyzdvihol najmä jej rozvinutú prepravnú sieť pre zemný plyn. Dôležité pre Ukrajinu bude podľa Oettingera realizácia reforiem vnútorného trhu v krajine a zároveň prepravnej siete. Komisár pozitívne zhodnotil aj nedávno prijatý zákon o zemnom plyne. Reforma a väčšia efektívnosť v energetickom sektore by mohli v krajine naštartovať aj využívanie vlastných energetických zdrojov, ktoré sa v súčasnosti využívajú len minimálne.
Európska únia bude aj naďalej intenzívne podporovať projekty zameranú na regionálnu integráciu. Prioritou zostáva modernizácia ukrajinskej plynovodnej siete, budovanie južného plynovodného koridoru ako aj zabezpečenie dodávok ropy napríklad cez ropovod Samsun- Ceyhan. Oettinger vyjadril svoje presvedčenie, že v nasledujúcich mesiacoch môžeme očakávať pokrok aj v projekte Nabucco.