Volebná komisia v Maďarsku odmietla referendum o rozšírení atómovej elektrárne
Ľudové hlasovanie s piatimi otázkami inicioval hovorca opozičnej ochranárskej strany Politika môže byť iná (LMP) József Gál, avšak ako súkromná osoba.
Väčšina členov NVB sa pri odmietnutí overenia otázok referenda odvolávala na skutočnosť, že tieto otázky kolidujú so záväzkami, ktoré vyplývajú z medzinárodnej dohody, ďalej argumentovali tým, že otázky neboli jednoznačne formulované.
Otázky podľa NVB budili dojem, že by voliči mohli svojim rozhodnutím zaviazať parlament až na obdobie 20 rokov, pričom v zmysle platných právnych noriem úspešné referendum môže zaviazať zákonodarný zbor iba na tri roky.
Popri tejto iniciatíve predložila začiatkom tohto mesiaca svoju žiadosť o ľudové hlasovanie aj strana LMP, ktorá sformulovala zhruba rovnaké otázky v inej forme. Týkajú sa zákazu rozšírenia terajšej elektrárne, uzatvorenia elektrárne po ukončení fungovania terajších štyroch blokov, nahradenia atómovej energie obnoviteľnými zdrojmi, zrušenia dohody s Ruskou federáciou o dostavbe elektrárne či prijatia zákona o zákaze výroby elektriny v atómovej elektrárni.
Ruský prezident Vladimir Putin na pracovnej návšteve Budapešti 2. februára povedal, že s premiérom Viktorom Orbánom venovali mimoriadnu pozornosť projektu výstavby dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi. „Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10.000 nových pracovných miest,“ podčiarkol vtedy Putin.
Copyright © TASR 2017