Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mirek Topolánek - TS ČR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Teplárenské sdružení ČR
21. marca 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Eustream: Snaha o diverzifikáciu zdrojov plynu v Európe je iluzórna

Výstavba plánovaného plynovodu Nord Stream 2 je podľa Topolánka nezvratná. „Som presvedčený, že projekt Nord Stream 2 sa zrealizuje, pretože pozícia Európskej komisie proti Nemecku ako najsilnejšiemu hráčovi na trhu nie je veľmi silná. Pokrytecký prístup Nemecka je viditeľný vo viacerých aspektoch, zvlášť pri uvalení sankcií proti Rusku, ale v rovnakom čase povoľujúc výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý umožní prepravu ruského plynu a obíde Ukrajinu,“ doplnil člen predstavenstva v rozhovore pre Energetika.net.

Príčinu súčasného stavu vidí v nemeckej politike Energiewende a rozhodnutí o odklone od jadrovej energetiky. „Ak sa Nemecko rozhodne vyrábať elektrinu spaľovaním plynu, krajina bude potrebovať priame prepojenie so stabilným zdrojom. Z tohto pohľadu má Nord Stream 2 svoju logiku, predovšetkým pre Nemecko, ale aj ostatné štáty západnej Európy,“ poznamenal bývalý predseda vlády Českej republiky.

Viacero scenárov

Snahu o diverzifikáciu zdrojov v Európe považuje za iluzórnu. Cieľom energetickej politiky Ruska je podľa neho mať pod kontrolou plyn tečúci z Blízkeho východu, kaspickej oblasti, prípadne severnej Afriky až do Európy. „Hovoriť o diverzifikácii zdrojov je preto nonsens. Musíme akceptovať stav, ktorý existuje,“ povedal. „Neschopnosť ovplyvniť diverzifikáciu zdrojov sme však do istej miery schopní nahradiť diverzifikáciou trás,“ ozrejmil s tým, že druhá možnosť je zdvojnásobiť LNG kapacitu, čo dnes nie je ekonomicky rentabilné. No LNG považuje za jediné riešenie, ako znížiť závislosť na jednom zdroji.

V tomto kontexte sa do budúcnosti javí ako kľúčový Severojužný plynárenský koridor. „No kapacita plynovodu TAP je limitovaná a keď sa zrealizuje Turk Stream a Nord Stream 2, osobne si myslím, že nebude potrebné zvyšovať jeho kapacitu. Situácia je nepredvídateľná a turbulentná, musíme byť pripravení na viacero možnosti a jednou z nich je plynovod Eastring,“ vyhlásil. 

Od novembra 2014, kedy Eustream predstavil víziu Eastringu, získal silnú podporu slovenskej diplomacie. Projekt ale naráža aj na problémy, niektoré sme načrtli v našom staršom článku. Výhodou plynovodu je podľa Topolánka, že využije existujúcu infraštruktúru. „Druhou výhodou Eastringu je, že sa nemusíme ponáhľať,“ uviedol s tým, že kým sa ukončí prvá a druhá fáza výstavby Severojužného plynárenského koridoru, trh s plynom sa môže zmeniť. 

Plynovod Eastring má umožniť obojsmerný tranzit plynu medzi západnou Európou a Balkánom, resp. oblasťami od Čierneho mora až po Blízky východ. Brusel nedávno udelil z CEF Energy na vypracovanie štúdie potrubia medzi Slovenskom a Bulharskom 1 milión eur. Tomu predchádzalo podpísanie memoranda medzi prevádzkovateľmi prepravných sietí Eustream a Bulgartransgaz.

Politická nestabilita

Trasovanie Eastringu je ale nejasné. Uvažuje sa minimálne o troch rôznych možnostiach. Ako doplnil Topolánek, Eustream sa snaží úzko koordinovať svoj postup s prevádzkovateľmi prepravných sietí Bulharska, Rumunska a Maďarska. Dôvodom je meniace sa politické prostredie. „V tomto regióne nie je možné dokončiť rozhodovací proces v rámci jedného volebného obdobia. Vytvorenie akejsi asociácie prepravcov by nám umožnilo väčšiu flexibilitu.“

Topolánek nešetril kritikou Brusel za to, že sa nesústredí na skutočné projekty spoločného záujmu. Ako príklad uviedol plynovod BACI medzi ČR a Rakúskom, ktorý pre spoločnosť Eustream predstavuje potenciálnu, predovšetkým ekonomickú hrozbu. Ruský plyn by sa totiž v prípade jeho realizácie dostal do rakúskeho Baumgartenu mimo územia Slovenska.

„Benefit z prevádzky plynovodu BACI bude pre rakúsku firmu Gas Connect možno 1 milión eur. Na strane druhej, Slovensko by stratilo 150 miliónov eur. Napriek tomu si myslím, že budeme schopní tento problém vyriešiť,“ uzavrel. 

Eustream a český prepravca Net4Gas ohlásili, že v marci dražia nové kapacity pre potreby plynovodu Nord Stream 2. Ak sa dopyt obchodníkov potvrdí v praxi, domáci  prepravca by mohol zdvojnásobiť prepravnú kapacitu v Lanžhote. Celková kapacita vstupného bodu by sa v prípade investičného rozhodnutia mohla zvýšiť na úroveň 170 mil metrov kubických.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.