Podiel OZE na spotrebe energie v Únii dosiahol 16,7 percenta
Podľa najnovších údajov Eurostatu dosiahol v roku 2015 podiel energie získanej z obnoviteľných zdrojov 16,7 % na hrubej konečnej spotrebe energie v Európskej únii. Je to takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2004 (8,5 %), odkedy sú tieto údaje dostupné.
V porovnaní s predošlým rokom narástol podiel zelenej energie až v 22 z celkovo 28 členských štátov EÚ vrátane Slovenska.
V rámci členských štátov zaznamenalo zďaleka najvyšší podiel Švédsko, kde energia z obnoviteľných zdrojov tvorila až 53,9 percentný podiel na hrubej konečnej spotrebe energie. Nasledovali Fínsko (39,3 percenta), Lotyšsko (37,6 percenta), Rakúsko (33 percent) a Dánsko (30,8 percenta). Naopak, najnižší podiel obnoviteľných zdrojov bol zaznamenaný v Luxembursku a na Malte (oba 5 percent), v Holandsku (5,8 percenta), Belgicku (7,9 percent) a vo Veľkej Británii (8,2 percent).
Na Slovensku predstavoval tento podiel 12,9 percenta. Od nášho národného cieľa 14 % v roku 2020 Slovensko delí len 1,1 percentuálneho bodu. Susedné štáty – Česká republika aj Maďarsko – už svoj cieľ naplnili. Najväčší kus práce v tejto oblasti ešte čaká Holanďanov a Francúzov.
Zdroj: Eurostat
Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie je jedným z hlavných ukazovateľov stratégie Európa 2020. Cieľ na rok 2020 pre EÚ ako celok predstavuje 20-percentný podiel energie z OZE na hrubej konečnej spotrebe energie. Každý členský štát Únie si zároveň sám stanovil vlastný národný cieľ, ktorý berie do úvahy rozdielne východiská členských štátov, ich potenciál v oblasti OZE a ekonomickú výkonnosť.
Obnoviteľné zdroje energie však budú naďalej zohrávať kľúčovú úlohu pri napĺňaní energetických potrieb EÚ aj po roku 2020. Z tohto dôvodu sa členské štáty dohodli na novom cieli v oblasti obnoviteľnej energie, a tým je dosiahnuť podiel minimálne 27 % do roku 2030.
© energia.sk