Analytici: Prístup k maďarským blokom je precedens, ale nie pre ČR
Stavba má byť z väčšej časti financovaná štátnym úverom od Ruska vo výške 10 miliárd eur. Komisia už vlani zastavila vyšetrovanie toho, že Maďari zadali ruskému koncernu Rosatom zákazku na výstavbu nových blokov bez verejnej súťaže. Až doteraz ale ďalšie vyšetrovanie zisťovalo, či vláda Viktora Orbána neporušuje pravidlá EÚ pre poskytovanie štátnej pomoci.
Rosatom sa zaujíma taktiež o výstavbu nových jadrových blokov v ČR. Okrem neho patrí medzi záujemcov francúzska EDF, americko-japonská Westinghouse Electric Company, juhokórejská KHNP, čínska China General Nuclear Power a spoločný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.
„Zhovievavý postoj komisie k dostavbe Pakšu je významným precedensom. Predovšetkým v súčasnosti, keď politicky priechodnejší dodávatelia Westinghouse a Areva/EDF majú vážne ekonomické problémy. Rusko a Čína možno budú jediní, ktorí môžu pre plánovanú dostavbu jadrového bloku v ČR ponúknuť nielen dodávku technológie, ale aj významnú finančnú spoluúčasť,” povedal ČTK analytik spoločnosti ENA Jiří Gavor.
Analytik webu oEnergetice.cz Jan Žižka uviedol, že rozhodnutie komisie je dôležité predovšetkým kvôli tomu, že zohľadnilo význam jadrovej energetiky pre Európu. „Maďarská cesta môže byť v istom ohľade inšpiratívna, rozhodne by sme ju ale nemali úplne kopírovať. V Česku sa na rozdiel od Maďarska chystá súťaž medzi potenciálnymi zahraničnými uchádzačmi o výstavbu nových reaktorov, čo je dobre,” povedal ČTK. ČR sa teraz podľa neho bude pravdepodobne sústrediť v Bruseli na vyrokovanie výnimky, ktorá umožní takéto výberové konanie, ktoré nebude striktne zviazané všetkými podmienkami zákona o zadávaní verejných zákaziek.
Generálny riaditeľ spoločnosti ČEZ Daniel Beneš v nedávnom rozhovore s ČTK uviedol, že situáciu, kedy by Česko uzavrelo dohodu s jedným uchádzačom bez tendra, si nevie predstaviť. „Som presvedčený, že v Českej republike by teoreticky medzivládna dohoda bola možná až potom, čo urobíme súťaž, z ktorej vyjde najlepší uchádzač a ten bude z krajiny, ktorá zrovna bude schopná s nami medzivládnu dohodu urobiť, podotkol. ČEZ jadrové elektrárne v Dukovanoch a Temelíne vlastní.
Podľa analytika J&T Banky Bohumila Trampotu sú ale súčasné trhové podmienky také, že sa žiadna elektráreň klasického typu nevyplatí stavať. „Postaviť jadrovú elektráreň je suverénne najdrahšie. Výstavba nedáva zo súčasných podmienok ekonomický zmysel,” dodal. Vládny splnomocnenec ČR pre jadrovú energetiku Ján Štuller tento mesiac uviedol, že nový blok v ČR by mohol stáť rádovo viac než 100 miliárd českých korún (3,7 mld. eur).
ČTK, energia.sk