Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vizualizácie atómky JESS v Jaslovských Bohunicich - JESS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vizualizácia atómky JESS v Jaslovských Bohuniciach. Foto: JESS
3. marca 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nová atómka v Bohuniciach: Čakanie na zázrak?

Kým sa vedú dohady o tom, kedy a za koľko sa podarí dobudovať mochovecké bloky, v tichosti pokračujú prípravy novej atómky v Jaslovských Bohuniciach. Spoločnosť JESS, v ktorej štátny JAVYS kontroluje 51 % a skupina ČEZ 49 %, vznikla dva roky pred haváriou vo Fukušime. Jadrový priemysel v Európe sa odvtedy snaží pozviechať a získať späť konkurencieschopnosť.

Napriek nepriaznivým vonkajším okolnostiam k zmrazeniu projektu JESS nedošlo. Do programového vyhlásenia kabinetu sa dostala jedna veta, že „vláda zanalyzuje možnosti ďalšieho postupu prípravy nového jadrového zdroja“.

Podľa hovorkyne spoločnosti JESS Lenky Huttovej pokračujú aktivity podľa plánu. „V priebehu roku 2017 bude spoločnosť pokračovať podľa schváleného harmonogramu ďalšími činnosťami v rámci predprípravnej etapy projektu Nového jadrového zdroja (NJZ), ktoré sú zamerané najmä na dokumentačnú prípravu povoľovacieho procesu pre projekt NJZ v súlade s legislatívou.“

Vlani získal JESS kladné stanovisko v procese posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA). Kontinuálne pokračuje výkup pozemkov, vo vlastníctve JESS je vyše 90 % pozemkov potrebných na umiestnenie technologických zariadení.

Šnobr: Perspektívu pre JESS nevidím

Optimisticky to ale nevidí analytik Michal Šnobr, ktorý je zároveň minoritným akcionárom ČEZ. „Úplne úprimne? Žiadnu perspektívu pre výstavbu JESS nevidím. Myslím si, že na Slovensku bude na dlhé desaťročia stačiť blamáž okolo dostavby AE Mochovce. Spoločnosti ČEZ sa veľká väčšina zahraničných projektov nevydarila a JESS teda nebude výnimkou,“ zhodnotil pre náš portál.

Za posledných päť rokov klesla cena silovej elektriny v regióne strednej Európy o viac než 40 %. „Aktuálne sa na rok 2018 predáva len ľahko na 30 eur za MWh a pritom rentabilná cena pre jadrové bloky je niekde nad 100 eur za MWh,“ dodal. 

Nedôveru investorov v jadro posilnili obavy z možného bankrotu spoločnosti Westinghouse. Jej vlastník, japonský konglomerát Toshiba tento týždeň odporučila nateraz v ďalších jadrových projektov nepokračovať, aby znížila riziko. Práve Westinghouse, ale takisto francúzska Areva a ruský Rosatom sa v Európe považujú za kľúčové pre výstavbu nových jadrových elektrární. „Westinghouse i Areva majú zreteľné problémy a Rosatom vzbudzuje ako ruský štátny subjekt veľké politické emócie v EÚ,“ poznamenal ďalej Šnobr.

V minulosti sa o akcionársky vstup do projektu JESS snažil práve Rosatom, skloňoval sa tiež záujem čínskej štátnej spoločnosti CGN. K dohode ale nedošlo. „V súčasnosti neprebiehajú žiadne rokovania o predaji akcií,” uviedol pre náš portál hovorca ČEZ Ladislav Kříž.

Najväčším otáznikom tak zostáva financovanie výstavby atómky. Náklady spojené s predprípravnou fázou sa financujú zo zdrojov, ktoré vložili akcionári pri vzniku. Základné imanie spoločnosti bolo 216,4 miliónov eur.

Technické parametre

Tlakovodný reaktor generácie III+ by mal disponovať elektrickým výkonom 1700 MW. S jeho výstavbou by sa podľa predbežnej dokumentácie mohlo začať v roku 2021. Spustenie skúšobnej prevádzky sa odhaduje na rok 2027, výroba komerčnej elektriny je tak reálna od roku 2029.

Náklady sa v tejto fáze orientačne odhadujú v rozmedzí od 4 do 6 miliárd eur.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.