Predpoklady pre výber nového šéfa ÚRSO sa majú meniť
Minulý týždeň sa koaličné strany SMER-SD, SNS a MOST-HÍD dohodli na spoločnom postupe v troch energetických témach. Prvou z nich je zmena organizačnej štruktúry ÚRSO prostredníctvom novely zákona o regulácii. Tento týždeň minister hospodárstva Peter Žiga v relácii Téma dňa televízie TA3 prezradil, čo by mohla znamenať „reforma“ regulačného úradu.
Predseda vlády Robert Fico po rokovaní koaličnej rady hovoril, že MHSR má návrh zmeny zákona o regulácii pripraviť extra rýchlo tak, aby ju bolo možné predložiť do prvého čítania už na marcovej schôdzi parlamentu. Zdá sa však, že tak expresne to nebude. Návrh by totiž museli do parlamentu predložiť do zajtra. Žiga ale v TA3 uviedol, že len budúci týždeň by mohla byť novela pripravená pre lídrov koaličných strán, ktorí ju majú ešte definitívne odobriť. Až potom bude môcť ísť na legislatívne schvaľovanie.
Vládne strany opakujú, že sa dohodli na oddelení funkcií predsedu ÚRSO a regulačnej rady. Jedným z námetov bolo tiež posilnenie úlohy podpredsedu úradu, ktorý by mal dôležité rozhodnutia krížovo podpisovať. Väčší dohľad nad úradom by tak mohli získať spriaznení nominanti aspoň dvoch koaličných strán.
Špekulácie o mene nového predsedu ÚRSO zatiaľ politici oficiálne odmietajú s odôvodnením, že podľa zákona musí spĺňať náročné kritériá. Najmä odborná prax v sieťových odvetviach alebo cenotvorbe alebo tvorbe koncepcií v energetike v dĺžke najmenej 10 rokov (pri VŠ vzdelaní 2. stupňa) resp. 7 rokov (pri VŠ vzdelaní 3. stupňa), z toho 5 rokov v riadiacej funkcii, robila vrásky na čele.
Nominanta navrhuje vláda, do funkcie ale osobu schvaľuje prezident. Aspoň tak hovorí súčasný zákon. Ten sa ale môže onedlho zmeniť, a to hneď vo viacerých ohľadoch. Navyše ak sa predloží v skrátenom legislatívnom konaní, na riadne pripomienkovanie priestor nebude.
Energo-odborník či iný spriaznenec?
Spočiatku sa v kuloároch šuškali mená odborníkov zo súčasného i bývalého vedenia štátnych energetických firiem, najmä SEPS-u či jej dcéry OKTE. Kto by ale odchádzal z dobrého miesta do obrovského zmätku na regulačnom úrade a vzal si na plecia ešte väčší politický tlak i drobnohľad verejnosti a pustil sa do riešenia nahromadených a dlhodobo odsúvaných problémov?
Pri oficiálne skloňovanom mene poslanca Ľubomíra Jahnátka a bývalého ministra hospodárstva i pôdohospodárstva by sa dala jeho prax ohnúť tvorbou energetických koncepcii. V nedávnej relácii V politike sa však k takejto ponuke vyjadril odmietavo. Po dlhých rokoch v radoch strany SMER-SD ani on už nemusí mať dôvod ani silu púšťať sa do boja s veternými mlynmi.
Minister Žiga tento týždeň naznačil, že nastavené kritériá pre výkon funkcie predsedu ÚRSO sa budú meniť. Ak by sa nepožadovala tak dlhá prax, do čela by sa mohol dostať dokonca aj bývalý šéf SIS Ján Valko, ktorý bol 3 roky generálnym riaditeľom štátnej spoločnosti JAVYS. Za budúceho šéfa ÚRSO ho dnes označil portál venergetike.sk. Valko aktuálne žiadnu pozíciu nezastáva. Na regulačnom úrade by sa s ním zachovala kontinuita Martinčanov a možno aj tradícia utajovania informácií. Viacerí experti i investori pôsobiaci v regulovaných odvetviach by ale o ňom mohli mať pochybnosti.
Podľa informácií portálu Aktuality.sk rozhodnutie o jeho nominácii ešte definitívne nepadlo.
Nech už sa vládna trojka rozhodne pre akéhokoľvek nominanta, posledné slovo by mal mať prezident. Teda aspoň podľa súčasného znenia zákona. Prečo by sa však v rámci pripravovanej novely nemohlo zmeniť aj toto ustanovenie? Proklamované obavy z nezhody na potenciálnych nominantoch s prezidentom by sa tak tiež mohli ľahko rozplynúť.
© energia.sk