Cenová vyhláška v elektrine kopíruje rok 2016, s pár zmenami
Nová vyhláška ÚRSO s účinnosťou od minulého piatku sa snaží vrátiť stav do obdobia minulého roka. Jej ustanovenia sú takmer identické s vyhláškou č. 221/2013. Pár viac či menej nápadných zmien sa však predsa len nájde.
Modifikácie
Po starom napríklad nezostali hodnoty ceny elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov a vysoko účinnou kombinovanou výrobou v zariadeniach uvedených do prevádzky od 1.1.2017. Naopak, v § 10 sa upravili na úrovne stanovené v zrušenej vyhláške č. 260/2016. Zatiaľ čo pri niektorých zariadeniach (napr. vodné elektrárne, spaľovanie hutníckych plynov či v Rankinovom organickom cykle) sú zmeny zanedbateľné či žiadne, výrazný pokles cien platí pri veternej i geotermálnej energii, biomase aj bioplyne.
Nenápadná úprava sa oproti obdobiu 2013 – 2016 odohrala aj v § 28 ods. 5, kde sa u regionálnych distribučných sústav menili hodnoty počiatočného percenta celkových strát pri distribúcii elektriny PPSCHN na príslušnej napäťovej úrovni a hodnota faktora efektívnosti strát XSHN,n. Znižovali sa obzvlášť na úrovni nízkeho napätia.
Straty
Pri výpočte tarify sa prevádzkovanie systému (TPS) sa podľa § 12 ods. 2 vypočítavajú plánované náklady na prevádzkovanie systému. Oproti starej vyhláške z tohto vzorca vypadlo odpočítanie korekcie KPSt , ktorá zohľadňovala náklady a výnosy prevádzkovateľa prenosovej sústavy (SEPS) z platieb za prevádzkovanie systému v roku t-2. Taktiež z § 18, ktorý stanovuje podmienky uplatňovania TPS účastníkmi trhu s elektrinou zmizol bod (5), ktorý sa týkal vyúčtovania nákladov spojených s korekciou prevádzkovateľa prenosovky organizátorovi trhu s elektrinou.
Do minulého roka cenová vyhláška v elektroenergetike obsahovala aj § 46, ktorý upravoval uplatnenie TSS a TPS výrobcom elektriny. V novej vyhláške č. 18/2017 tieto ustanovenia úplne chýbajú.
Ďalšie informácie na webe
Zrušením ustanovenia vyhlášky 260/2016 o konštantnej reálnej miere výnosnosti regulačnej bázy aktív (WACC) na celé regulačné obdobie vo výške 6,47 % sa hodnoty parametrov slúžiacich jej výpočet WACCu majú opäť zverejňovať na webstránke ÚRSO, a to do konca júna kalendárneho roka.
Do konca tohto mesiaca má tiež regulátor zverejniť referenčné hodnoty investičných nákladov na obstaranie novej porovnateľnej technologickej časti zariadenia výrobcu elektriny na rok 2017 a hodnoty príplatku Pznit pre jednotlivé technológie výroby elektriny na rok 2017, ktorý zohľadňuje vývoj ceny primárneho paliva.
To najlepšie na koniec
Keďže vyhláška č. 18/2017 je účinná od 10. februára, v medzidobí trvajúcom prvých 40 dní tohto roka platili ustanovenia vyhlášky č. 260/2016.
Viacero otáznikov vyvolávajú prechodné ustanovenia vyhlášky, podľa ktorých sa do dňa doručenia cenového rozhodnutia regulovanému subjektu na rok 2017 uplatní cena schválená cenovým rozhodnutím na roky 2014 až 2016; rovnako sa postupuje, ak cena nie je určená.
Zároveň návrhy cien na prvý rok regulačného obdobia podané podľa zákona o regulácii do účinnosti tejto vyhlášky sa považujú za návrhy cien podané podľa tejto vyhlášky a posúdia sa v súlade s týmto predpisom.
Pod vyhláškou vydanou 8. februára je podpísaný Jozef Holjenčík. Ten sa pritom podľa abdikačného listu zaslanom prezidentovi SR „dňom 8. februára 2017“ vzdal funkcie predsedu ÚRSO. Zatiaľ čo niektorí právnici tvrdia, že minulú stredu ešte bol šéfom regulačného úradu, iní upozorňujú, že mu funkcia zanikla od prvej sekundy daného dňa.
Rastislav Hanulák, partner v advokátskej kancelárii Capitol Legal Group, navyše podčiarkol, že nadradený zákon o regulácii jasne obmedzuje platnosť cenových rozhodnutí na predmetné regulačné obdobie a vyhláška na tom nič nezmení. „Právoplatné cenové rozhodnutia platné od januára sú tak naďalej platné a záväzné,“ uviedol vo svojom komentári.
Zdá sa, že galimatiáš v regulácii elektroenergetiky na Slovensku stále pretrváva.
© energia.sk