Uhoľné Nováky vlani nesplnili predpísaný objem dodávky elektriny
„Čistá dodávka elektriny do siete z elektrárne Nováky dosiahla v roku 2016 úroveň 1 306 GWh, z čoho náhradná spaľovacia jednotka vyrobila 79 GWh. Elektráreň Nováky tak vyrobila 96,7 % objemu elektriny určenej pre rok 2016 rozhodnutím Ministerstva hospodárstva SR vo všeobecnom hospodárskom záujme z 31. marca 2015,“ potvrdil pre náš portál Miroslav Šarišský zo spoločnosti Slovenské elektrárne (SE), ktorá je Nováky povinná prevádzkovať vo všeobecnom hospodárskom záujme.
SE mali vyrobiť 1584 GWh elektriny a dodať do sústavy 1350 GWh.
Výrobcom elektriny na všetkých blokoch, vrátane bloku ENO B3, ktorý mal byť kvôli prekračovaniu emisných limitov odstavený, sú stále Slovenské elektrárne. Tie si na celú vyrobenú elektrinu v Novákoch uplatnili doplatok, na ktorý sa im zbierajú všetci odberatelia elektriny vo svojich účtoch. Ide o sumu asi 95 miliónov eur ročne.
Pokus
Na spomínanom bloku ENO B3 označovanom ako náhradná spaľovacia jednotka prebieha od novembra minulého roku tzv. prevádzkový pokus na základe nájomnej zmluvy medzi Hornonitrianskymi baňami Prievidza. HBP vlani dodali do elektrárne Nováky 1 821 407 ton energetického uhlia, ani to však na dosiahnutie cieľa nestačilo.
Poslankyňa opozičnej strany SaS Jana Kiššová v decembri v otvorenom liste žiadala ministrov hospodárstva aj životného prostredia o vysvetlenie diania na bloku ENO B3. Rezort hospodárstva ju v odpovedi odkázal na MŽP. Reakcia envirorezortu, ktorú máme k dispozícii, zase obsahuje identický text stanoviska, ktoré portálu energia.sk zaslal viac než dva týždne predtým riaditeľ Inšpektorátu životného prostredia v Banskej Bystrici v reakcii na naše otázky.
Predkladané riešenie situácie na bloku ENO B3 bolo však podľa ministra László Sólymosa „v súlade so všeobecným hospodárskym záujmom na výrobu elektriny z domáceho uhlia, má podporu Vlády SR, prispeje k udržateľnosti zamestnanosti v regióne a v konečnom dôsledku nebude mať významný negatívny vplyv na životné prostredie.“
Odsírovanie v praxi
Emisie lokálnych škodlivín v ovzduší pritom za posledné 3 mesiace výrazne stúpli. Hovorkyňa HBP Adriana Siváková pred mesiacom pre náš portál uviedla: „Predbežné výsledky preukazujú, že pri zmenených technických podmienkach prevádzkovania 3. bloku a spaľovaní nízkosírnatého paliva je metóda odsírenia úspešná.“ Údaje zverejnené prevádzkovateľom ENO potvrdzujú, že emisie síry sa každý mesiac ešte o niečo zvýšili.
Zdroj údajov: SE
Koncom januára SE požiadali bane o ukončenie prevádzkovania testovania na ENO B3 v čo najkratšom čase. Zdôvodnili to zhoršenou kvalitou ovzdušia v okrese a smogom. Ako oficiálny výrobca elektriny pritom mohli blok odstaviť samotné Slovenské elektrárne, prioritou ale bolo dodržanie zmluvy. HBP spaľovaciu jednotku ponechalo v prevádzke s tým, že „spád emisií z 300-metrového komína a ich rozptyl nemajú žiadny vplyv na prievidzský región“.
Podľa listu z 27.11., ktorým SE oznámili inšpektorom životného prostredia uskutočnenie prevádzkového pokusu, má prebiehať do konca februára. Tento termín nám potvrdilo aj ministerstvo životného prostredia. „Zástupcovia ministerstva boli v Novákoch koncom januára. Výsledkom stretnutia bolo uistenie od prevádzkovateľa, že do 28. februára pokusnú prevádzku definitívne ukončí,“ uviedol pre náš portál hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.
© energia.sk