Eurokomisia opäť zhodnotila stav energetickej únie
Komisia dnes zverejnila druhú správu o stave energetickej únie, ktorá sleduje pokrok dosiahnutý od novembra 2015.
„Energetická únia nie je len o energii a klíme, ale jej zámerom je aj urýchliť zásadnú modernizáciu celého hospodárstva Európy tak, aby bolo nízkouhlíkové a efektívne z hľadiska využívania energie i zdrojov, a zabezpečiť, aby táto modernizácia bola sociálne spravodlivá,“ uviedol podpredseda Komisie zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Vlani predstavil veľkú časť legislatívnych návrhov, o ktorých chce tento rok zase rokovať s predstaviteľmi jednotlivých členských krajín na druhom energetickom turné. Šefčovič ho odštartuje už tento týždeň.
Jeho kolega komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete zdôraznil, že neexistuje žiadna iná alternatíva než čistá energie. „Fakty hovoria samé za seba: energia z obnoviteľných zdrojov je teraz nákladovo konkurencieschopná a niekedy dokonca aj lacnejšia než fosílne palivá, zamestnáva viac ako milión ľudí v Európe, priťahuje viac investícií než mnohé iné odvetvia a vďaka nej sa naše výdavky za dovoz fosílnych palív znížili o 16 miliárd eur,“ uviedol Cañete.
Ciele sa dosahujú v predstihu
Hoci kritici často opakujú, že EÚ si stanovuje príliš ambiciózne vízie a méty, v prípade energeticko-klimatických cieľov odsúhlasených do konca tejto dekády (takzvané ciele 20-20-20) sa plány darí plniť. Pokiaľ ide o konečnú spotrebu energie EÚ ako celok už teraz dosiahla stanovený cieľ. To isté platí aj pre emisie skleníkových plynov.
V roku 2015 boli emisie skleníkových plynov o 22 % nižšie než v roku 1990. EÚ je tiež na ceste k dosiahnutiu svojich cieľov aj v sektore energie z obnoviteľných zdrojov. Podľa odhadov mali mať v roku 2015 obnoviteľné zdroje 16,4-percentný podiel na hrubej celkovej spotreby energie v Únii.
V prípade Slovenska sa mal ich podiel zvýšiť na 11,9 %. Najvyššie podiely OZE dosahujú Švédsko (asi 54 % hrubej celkovej domácej spotreby), Lotyšsko a Fínsko (takmer 40 %). Indikatívne ciele sa naopak zatiaľ nedarí naplniť Francúzsku, Holandsku a Luxembursku.
© energia.sk