Prísnejšie pravidlá pre výstavbu budov
Hlavným cieľom smernice je rozšíriť a posilniť doteraz platnú legislatívu vytvorením nového právneho rámca. Ten by mal zmodernizovať stavebné zákony a naštartovať politiku, ktorej cieľom sú energeticky neutrálne budovy s prakticky nulovou spotrebou energie z vonkajších zdrojov. Zároveň politickí lídri stanovili rok 2020 ako termín, odkedy sa všetky nové budovy búdu stavať ako energeticky neutrálne.
Prepracovaná smernica skvalitní informácie pre spotrebiteľov v takzvanom certifikáte o energetickej účinnosti budov. Tento certifikát o energetickej účinnosti predložia predajcovia každému novému nájomníkovi alebo kupcovi budovy. Indikátor o energetickej účinnosti zverejnia aj v inzerátoch o prenájmoch a predaji.
Budovy v súčasnosti zodpovedajú za takmer 40% spotrebovanej energie a 36% emisií CO2 v Európskej únii pochádza zo stavieb. Odhaduje sa, že posilnením opatrení v rámci smernice, by EÚ mohla dosiahnuť zníženie emisií až do 70% jej súčasného cieľa v rámci Kjótskeho protokolu. Sprísnenie podmienok pre stavbu budov a ich energetickej efektívnosti taktiež ušetria občanom približne 300 eur na ich ročných účtoch za energie a oživia stavebný priemysel v Európe.