Rusko ešte nedostalo pozvánku na schôdzu OPEC, Irán a Irak s dohodou váhajú
Novak na otázku novinárov, či už Rusko dostalo pozvánku na schôdzu kartelu, povedal, že až po konzultáciách bude situácia jasnejšia, dovtedy je podľa neho predčasné hovoriť o pozvánke.
OPEC bude vo Viedni diskutovať o znížení produkcie o 4 až 4,5 % vo všetkých členských štátoch okrem Líbye a Nigérie, kde produkciu brzdia ozbrojené konflikty. To, či sa kartelu podarí dosiahnuť dohodu, však závisí od Iránu a Iraku. Obe krajiny sa zdráhajú znížiť svoju produkciu. Aj Indonézia vyjadrila určité výhrady počas rokovaní o svojej účasti na obmedzení ťažby. V prípade úspechu by to bola prvá koordinovaná akcia veľkých producentov ropy od roku 2008.
Prvý pokus svetových exportérov ropy o zmrazenie ťažby v apríli tohto roka nevyšiel. Ale koncom septembra sa členom OPEC podarilo dosiahnuť predbežnú dohodu o znížení produkcie. To by znamenalo ukončenie doterajšej politiky kartelu. Jeho najväčší producenti totiž viac ako dva roky radšej bez obmedzenia pumpovali ropu na svetový trh, len aby neprišli o svoj podiel na ňom.
V septembri sa však 14 členských štátov OPEC na rokovaniach v Alžírsku predbežne dohodlo, že znížia svoju produkciu na 32,5 – 33 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropy z 33,4 milióna barelov. Kartel sa 30. novembra stretne vo Viedni, aby uzavrel finálnu dohodu, ale opäť hrozí, že sa im to nakoniec nepodarí. Irak totiž žiada výnimku a Irán chce zase vrátiť svoju produkciu na úroveň, ktorú dosiahol pred vyhlásením sankcií Západu za jeho jadrový program. Vlani sa Teherán dohol s mocnosťami na obmedzení jadrového programu a Západ sankcie začiatkom tohto roka zrušil. Objem ťažby v Iráne však ešte nedosiahol plánovanú úroveň.
Podľa nemenovaných zdrojov Irán a Irak svoju účasť na dohode spojili s určitými podmienkami. Detaily však neprezradili.
A Rusko, ktoré nie je členom OPEC, zatiaľ nesúhlasilo so znížením ťažby, namiesto toho uprednostňuje jej zmrazenie na doterajšej úrovni.
Copyright © TASR 2016