Český premiér: Dohoda s Rakúskom o dostavbe atómky v Dukovanoch vznikne ľahšie než pri Temelíne
Proti Temelínu sa predovšetkým pred jeho spustením na prelome tisícročia konalo veľa protestných akcií, okrem iného blokád hraničných prechodov. Mládek včera poznamenal, že najhlasitejšie z rakúskych spolkových krajín proti jadru vystupovalo a vystupuje Horné Rakúsko, ktoré s Južnými Čechami, resp. Temelínom, susedí. Dolné Rakúsko, ktoré je najbližšie k jadrovej elektrárni v Dukovanoch, je podľa neho vo svojom chovaní umiernenejšie. „Situácia nie je tak napätá ako v prípade Horného Rakúska a Temelína,“ uviedol minister.
Česká vláda vlani v júni schválila Národný akčný plán rozvoja jadrovej energetiky v ČR. Počíta s výstavbou jedného bloku v Dukovanoch a jedného bloku v Temelíne s možnosťou rozšírenia na dva bloky v oboch elektrárňach. České ministerstvo priemyslu čaká, že vláda rozhodne o modely dostavby nového jadrového zdroja v prvej polovici budúceho roka. Ako prvá by mala začať výstavba v Dukovanoch.
Okrem jadrovej energetiky Mládek so svojím rakúskym kolegom riešil tiež kruhové toky elektriny medzi štátmi alebo plánovaný rakúsko-český plynovod BACI, ktorý má spojiť Břeclav s rakúskym Baumgartenom. Ďalšou variantou je prepojenie Česka s Rakúskom cez Slovensko, čím by nový plynovod nebol potrebný. „Dohodli sme, že sa o tom musí rokovať trojstranne. A to nielen vlády všetkých krajín, ale tiež regulátori a firmy, ktorých sa to týka,“ uviedol Mládek.
ČTK, energia.sk