Majiteľ osvetlil svoj mlyn v Bratislave elektrinou z bezpečnostných dôvodov
Podnikateľ Ludwig musel riešiť veľký problém. Jeho mlyn aj cestu k nemu zo železničnej stanice dalo mesto osvetliť lampami na svietiplyn. Tento spôsob osvetlenia znamenal v drevenom mlyne so zásobou suchého obilia hrozbu požiaru. Preto sa rozhodol využiť najmodernejší výdobytok techniky a lampy na svietiplyn nahradiť elektrickými. Nepoužil oblúkové svietidlá, ktoré sa už vtedy tiež využívali (nepraktické boli nutnými výmenami spotrebovaných uhlíkov), ale elektrické žiarovky v počte 85 kusov s výkonom 15 wattov. Elektrinou ich napájalo dynamo s výkonom 110 voltov.
V roku 1889 bola osvetlená križovatka Továrenskej ulice a železničnej vlečky (dnešný Dostojevského rad) v Bratislave lampou umiestnenou na oceľovom stožiari. Elektrinu poskytla Klingerova továreň. V roku 1901 pribudlo osvetlenie korza s Hlavným námestím. Aj keď sa vo väčšej miere používali oblúkovky a žiarovky, ani plynové lampy neupadli do zabudnutia a ostávali na svojich miestach. Pokusným spustením elektrického osvetlenia v Bratislave začala 30. septembra 1901 prevádzku prvá Mestská elektráreň.
Prvým mestom na Slovensku, ktoré bolo komplexne elektrifikované a osvetlené elektrickým osvetlením sa stali v roku 1897 Krompachy.
Copyright © TASR 2016