Osvetlenie v Bánovciach nad Bebravou zmodernizovali z úveru i eurofondov
„Špecifikom tohto projektu je, že sa nám podarilo skĺbiť žiadosť o nenávratný finančný príspevok so žiadosťou o finančné prostriedky z projektu MunSEFF a vlastne výsledkom tohto procesu bolo, že sme urobili dielo v hodnote 1,6 milióna eur,“ povedal pre TASR primátor mesta Marián Chovanec.
Spresnil, že v rámci projektu dodávateľ vymenil 1700 svetelných bodov, 26 rozvádzačov, vzdušné vedenia v celkovej dĺžke 18,5 kilometra, boli doplnené svetelné body, jednak na starom katolíckom cintoríne a aj na miestach, kde to bolo nevyhnutné urobiť. Podľa Chovanca bola výmena svietidiel realizovaná na 100 percent, v prípade rozvádzačov to bolo 26 z celkovo 32 a tie, ktoré boli novšie, tam sa len vymenila technológia. „Okrem toho ako bonus bude prebiehať v tomto období ešte rekonštrukcia osvetlenia v telocvični vybranej základnej školy,“ doplnil.
Modernizáciu verejného osvetlenia zabezpečila samospráva mesta vo všetkých mestských i prímestských častiach. „Hlavným efektom je úspora finančných prostriedkov, ale, samozrejme, aj zvýšenie bezpečnosti obyvateľov,“ poznamenal primátor mesta. Pridanou hodnotou je podľa neho i šetrenie životného prostredia. „Nie je taký veľký svetelný smog, ako bol pri starých svietidlách a použití sodíkových výbojok,“ vysvetlil.
„V podstate pridanou hodnotou pri tomto je aj manažment svietenia, že máme presné hlásenie, vieme si pozrieť, kde nám nesvieti svetelný bod alebo trebárs vieme zistiť aj nelegálny odber elektrickej energie, ku ktorému zo stĺpov verejného osvetlenia dochádza asi najčastejšie,“ doplnila prednostka mestského úradu Alexandra Gieciová. Podľa nej si tiež správca môže osvetlenie regulovať podľa podmienok a času.
Po splnení podmienok programu MunSEFF, teda deklarovanej úspory v hodnote minimálne 40 percent, vrátila samospráve EBRD ešte 20 percent z preinvestovaných peňazí vo forme dotácie. Sumu vo výške 204.000 eur použije na ďalšiu modernizáciu verejného osvetlenia. „V súčasnosti už pripravujeme projektovú dokumentáciu na spustenie druhej etapy. Budú rozšírené svetelné body na miestach, kde je to nutné a postupne bude dochádzať k výmenám najrizikovejších stĺpov verejného osvetlenia, ktoré sú už v takom technickom stave, že sú nevyhovujúce. Takže ideme riešiť havarijný stav,“ konkretizoval Chovanec. Druhá etapa by mala podľa neho prispieť k nárastu kvality, teda zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov a komfortu, ktoré má osvetlenie poskytovať, tiež má priniesť aj očakávaný efekt na údržbe, ktorá je vzhľadom na staré stĺpy ako i vedenia.
Výška investície do modernizácie osvetlenia s použitím LED technológie predstavovala 1.571.973,92 eura vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH), projekt realizovala spoločnosť Cofely, a. s., so sídlom v Bratislave. Bánovský magistrát ju financoval z dvoch zdrojov, prvým bol nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast vo výške 543.326,68 eura, ktorý mu schválilo vlani na konci roka Ministerstvo hospodárstva SR. Zvyšnú časť investície vo výške 1.024.049,30 eura zaplatil z úveru z programu MunSEFF. Ten bude splácať desať rokov.
Modernizáciu osvetlenia v Bánovciach nad Bebravou, ktorú dokončili vo februári tohto roka, označili jeho zahraniční partneri na rokovaní so samosprávou koncom októbra za najrozsiahlejší projekt rekonštrukcie verejného osvetlenia s použitím SMART LED technológie za rok 2016 v rámci strednej a východnej Európy.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy.
Copyright © TASR 2016