Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ACER žiada obmedziť diskrimináciu pri cezhraničných tokoch elektriny

Európska agentúra tento týždeň vydala odporúčanie ohľadom koordinovania výpočtu kapacity a metodológie pre zdieľanie nákladov pri redispečingu a protiobchode. ACER chce zaistiť, že výmeny elektriny naprieč rôznymi obchodnými zónami nie sú znevýhodnené oproti tokom vnútri oblasti.

V rámci odporúčania agentúra zdôrazňuje, že nemá dochádzať k redukcii kapacít medzi zónami s cieľom vyriešiť preťaženia vytvorené internými výmenami elektriny, kým to nie je náležite a transparentne odôvodnené celkovou efektívnosťou trhu a prevádzkovou bezpečnosťou.

V súčasnosti sa totiž často postupuje tak, že národná elektrizačná sústava musí zvládnuť všetky toky vyplývajúce z výmeny v rámci svojej obchodnej zóny a kapacity pre medzioblastné toky z ostatných oblastí sa využívajú variabilne tak, aby celkové toky zodpovedali prevádzkovým limitom bezpečnosti. Výsledkom je, že požiadavky pre vnútrooblastné výmeny získavajú neobmedzený a preferenčný prístup a požiadavkám na toky medzi zónami sa vyhovie len ak v sústave zostane voľná zvyšková kapacita.

Prípadné preťaženie v úzkych miestach sa má v strednodobom horizonte riešiť rekonfiguráciou obchodných zón, dlhodobo primeranými investíciami do rozvoja sústavy a medzitým aplikáciou nápravných opatrení ako protiobchod a redispečing, až kým sa nezrealizujú potrebné stredno- a dlhodobé riešenia. V odporúčaní sa tiež rieši zdieľanie nákladov na nápravné opatrenia, a to v súlade s princípom „znečisťovateľ platí“. Čiže ak preťaženie spôsobujú interné výmeny, ktoré treba riešiť redispečingom alebo protiobchodom, mali by sa považovať za „znečisťovateľa“ a niesť súvisiace finančné bremeno.

Odporúčaním ACER-u by sa mali riadiť všetci prevádzkovatelia prenosových sústav a regulačné úrady, ktoré sú predmetnými úlohami poverené tak, aby sa koordinovane rozvíjala alokácia kapacít a postupovalo sa v súlade s usmerneniami k sieťovému predpisu o prideľovaní kapacity a riadení preťaženia (CACM).

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.