Na cenu elektriny sa pozrie Ústavný súd, opoziční poslanci naň podali podnet
Spotrebitelia na Slovensku podľa poslancov prispievajú v cenách elektriny na rôzne dotácie, ktoré si vymysleli politici. „V TPS sa skladáme predovšetkým na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia, obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla. Tieto dotácie však s elektrinou ako tovarom nemajú nič spoločné,“ upozornili. Samotnú tarifu navyše úrad reguluje vyhláškami a nie zákonom, čo je aj podstatou ich podania.
Skupina 35 opozičných poslancov parlamentu preto podala sťažnosť na Ústavný súd, aby rozhodol o tom, či vyhlášky podpísané predsedom ÚRSO Jozefom Holjenčíkom majú oporu v slovenskom právnom systéme.
Poslanec Karol Galek (SaS) a právny zástupca skupiny zákonodarcov Rastislav Hanulák odovzdali návrh na začatie konania o súlade vyhlášok ÚRSO so zákonmi a Ústavou SR dnes v podateľni bratislavského pracoviska kancelárie Ústavného súdu.
„V prípade, že Ústavný súd rozhodne o opodstatnenosti nášho podania, očakávame, že politici a štátni úradníci konečne prevezmú zodpovednosť za svoje rozhodnutia a financovanie tarify zabezpečia z iných zdrojov ako z peňaženiek ľudí. Každá rodina s priemernou spotrebou elektriny by tak ročne ušetrila minimálne 60 eur. Taktiež by sa znížili ceny elektriny slovenským podnikateľom a zlepšila ich konkurencieschopnosť,“ vysvetlil Galek.
Hanulák dodal, že Ústavný súd o podobnom prípade už nedávno rozhodoval. „Úradom zavedený poplatok za prístup do sústavy pred viac ako dvoma rokmi aj pre výrobcov, ktorí tento prístup nevyužívajú, označil za protiústavný,“ pripomenul.
„Bez ohľadu na rozhodnutie Ústavného súdu sa však budem snažiť o zmenu tejto tarify tak, aby bola transparentná, systémová a spravodlivá voči obyvateľom a firmám a aby im zabezpečovala stabilne nízke ceny nielen na bilbordoch, ale aj v realite,“ uzavrel Galek.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podľa jeho hovorcu Radoslava Igaza politické vyjadrenia nekomentuje.
Copyright © TASR 2016