Bielojarská JE: Reaktor BN-800 bol časopisom Power vyhlásený projektom roka
Raaktor BN-800 je pilotným projektom v oblasti uzatvárania jadrového palivového cyklu pomocou rýchlych reaktorov. Uzatváranie tohoto cyklu minimalizuje množstvo rádioaktívneho odpadu a významne rozšíri palivovú základňu jadrovej energetiky.
Dňa 31. októbra 2016 bol generálnym riaditeľom koncernu Rosenergoatom, Andrejom Petrovom podpísaný protokol o uvedení 4. bloku Bielojarskej JE s reaktorom BN-800 do komerčnej prevádzky. Táto spoločnosť prevádzkuje ruské jadrové elektrárne a patrí do štruktúry korporácie pre atómovú energiu Rosatom. Tomuto aktu predchádzalo povolenie dozorného orgánu Rostechnadzor, ktoré potvrdzuje, že tento blok zodpovedám projektovej dokumentácii, počas prevádzky dosahuje plánované charakteristiky a spĺňa požadované normy a štandardy.
4. blok Bielojarskej JE bol prvýkrát pripojený k prenosovej sústave a začal vyrábať elektrinu 10. decembra 2015. V priebehu roku 2016 bol jeho výkon postupne zvyšovaný v jednotlivých etapách a prebiehali kontroly správneho chodu všetkých zariadení systémov bloku pri rôznych hodnotách výkonu a prevádzkových režimoch. Testy boli dokončené v auguste 2016 15dňovou komplexnou previerkou pri 100% výkone, ktorá potvrdila, že je blok schopný stabilnej prevádzky bez odchýlenia od projektových parametrov. Počas skúšobnej prevádzky vyrobil viac než 2,8 TWh elektriny.
Podľa názoru odborníkov predstavujú rýchle reaktory, medzi ktoré patrí aj BN-800, značný prínos pre udržateľný rozvoj jadrovej energetiky. Umožňujú podstatne rozšíriť palivovú základňu využitím uránu 238, ktorý predstavuje cez 99 % prírodného uránu, a znížiť objem rádioaktívnych odpadov vďaka opakovanému prepracovaniu použitého jadrového paliva.
Štvrtému bloku Bielojarskej JE bola 1. novembra udelená cena Top Plant za rok 2016 v kategórii jadrovej energetiky, ktorú každoročne udeľuje časopis POWER, najstarší americký a zároveň jeden z popredných svetových energetických časopisov. Porotu zaujala viacúčelovosť reaktoru, ktorá zahŕňa výrobu elektriny, spaľovanie plutónia a dlhožijúcich transuránov obsiahnutých v použitom jadrovom palive a produkciu rádioizotopov. Rozhodnutie ovplyvnila tiež rola reaktoru BN-800 v uzatváraní jadrového palivového cyklu.
Medzi dodávateľov pre štvrtý blok Bielojarskej jadrovej elektrárne patria aj české firmy. Napríklad opavská armatúrka ARAKO spol. s r. o. dodala v rokoch 2012-2014 spolu cca 1400 kusov armatúr, medzi ktorými bola prevažná väčšina vlnovcových uzatváracích ventilov A10, A20, ale tiež regulačné ventily, spätné ventily a guľové kohuty. Výrobca čerpadiel SIGMA GROUP a. s. dodal v roku 2011 dva čerpacie agregáty typu A200-QVD-300 systému automatického hasenia požiarov a pre ejektorovú stanicu 4 čerpacie agregáty typu A400-NQD-515.
V Rusku je tak v prevádzke o jeden blok viac, takže celkový počet prevádzkovaných energetických reaktorov vzrástol na 35 blokov, ktoré sú v 10 elektrárňach. Do toho nie je započítaný 6. blok Novovoronežskej JE, ktorý je v skúšobnej prevádzke. Celkový inštalovaný výkon ruských jadrových elektrární v súčasnosti predstavuje 27,127 GWe.
Zdroj: Esscom