Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fotovoltické panely
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FV panely
2. novembra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Obnoviteľná energia nemusí byť nutne udržateľná

Zdroje „zelenej“ energie ako solárne a veterné parky, ktoré nahrádzajú znečisťujúce fosílne elektrárne, sa považujú za nevyhnutnú súčasť energetického mixu a hlavnú zbraň v boji s klimatickou zmenou. Samotné panely, kolektory a turbíny sa ale vyrábajú z neobnoviteľných materiálov (napr. železo/oceľ, kremík, fosfát, meď, lítium). Prirodzene tiež majú obmedzenú životnosť a po ukončení prevádzky ich bude nutné v budúcnosti odstrániť a nahradiť iným, novším výrobným zdrojom.

Fakulta prírodných vied na švédskej univerzite v Uppsala aktuálne publikuje sériu štúdií zameranú na priemysel a prírodné zdroje potrebné pre rozvoj OZE technológií. Autor prvej z nich Simon Davidsson upozornil, že rýchla expanzia OZE technológií nemusí nutne znamenať aj udržateľnosť. Okrem obnoviteľného „paliva“ ako je slnko či vietor je totiž treba zohľadniť aj použité materiály, environmentálne, ekonomické i sociálne dopady zapojených priemyselných odvetví.

„Technológie obnoviteľných zdrojov môžu viesť k zníženiu emisií skleníkových plynov, ale pri ich kompletnej analýze sa treba uistiť, že je udržateľný celý výrobný reťazec,“ uviedol Davidsson, podľa ktorého treba dbať najmä na efektívnosť vstupných zdrojov a procesov výroby surovín, článkov, komponentov a tiež možnosti ich budúcej recyklácie.

Kovy síce môžu byť opakovane recyklované, avšak druhý termodynamický zákon jasne hovorí, že recyklácia nikdy nie je dokonalá. Navyše si mnohé aplikované materiály vyžadujú vysokú mieru čistoty s minimálnou kontamináciou, čo využitie druhotných surovín značne obmedzí. Nádej sa preto vkladá aj do pokroku v oblasti týchto technológií a procesov.

S rapídnym nábehom trhov ako sú Čína či India, ktoré sa predierajú na popredné rebríčky v nasadzovaní OZE technológií, sa zvyšuje tlak na ťažbu vzácnych surovín a kovov. Tie zväčša pochádzajú z iných regiónov sveta a ich budúca dostupnosť je často neistá. Environmentálne, pracovné a sociálne štandardy v afrických či ázijských krajinách zďaleka nezodpovedajú úrovni v Európe či USA a predstave o zelenej budúcnosti. V globalizovanom prostredí obchodu sa síce s technológiami obchoduje na diaľku, avšak započítať treba aj emisie vznikajúce pri fyzickej preprave do miesta inštalácie, resp. spotreby.

„Skutočne udržateľné energetické systémy vyžadujú vytvorenie udržateľných odvetví, ktoré nielen vo veľkom produkujú technológie OZE, ale tiež sú schopné udržať fungujúci systém v dlhodobom meradle a zdrojovo efektívnym spôsobom,“ poznamenal Simon Davidsson.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.