Novovoronežská JE: Prvý reaktor generácie III+ na svete dosiahol plný výkon
6. blok Novovoronežskej JE (1. blok Novovoronežskej JE-2) s reaktorom VVER-1200 sa vyznačuje maximálnou úrovňou bezpečnosti prevádzky a plne zodpovedá všetkým pofukušimským požiadavkám, medzinárodným normám a odporúčaniam Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Jeho hlavnou prednosťou je vyvážená kombinácia aktívnych a pasívnych bezpečnostných systémov. Konkrétne používa systémy pasívneho odvodu tepla z reaktora, rekombinátory vodíka a lapač roztavenej aktívnej zóny, ktoré nemajú vo svete obdoby, a ktoré nevyžadujú napájanie elektrinou ani zásah obsluhy.
Novovoronežskú JE si vybral pre svoju prvú pracovnú cestu nový generálny riaditeľ ruskej korporácie pre atómovú energiu Rosatom, Alexej Lichačjov, ktorý okomentoval jej význam: „Novovoronežská jadrová elektráreň je jediná svojho druhu na svete, pretože všetky jej bloky sú pilotnými. V súčasnosti sa tu pripravuje vstup reaktora VVER-1200 do komerčnej prevádzky. Pre Rosatom je to veľmi dôležité, pretože ide o prvý blok generácie III+ na svete, ktorý bude mať referencie. To znamená, že sa podľa tohoto projektu budú stavať bloky aj v ďalších krajinách, s ktorými má Rosatom uzatvorené kontrakty. Dosiahnutie 100% výkonu na tomto inovatívnom bloku je veľký úspech ruských jadrových technológií.
„Uvedenie reaktoru VVER 1200 do prevádzky majú v súčasnosti v hľadáčiku mnohí českí odborníci v oblasti strojárenstva a jadrovej energetiky. Reaktor VVER 1200 totiž navrhlo česko-ruské konzorcium v tendri na dostavbu JE Temelín, ktorý bol neskôr zrušený.
„Uvedenie 1. bloku Novovoronežskej jadrovej elektrárne do plnej prevádzky je veľmi dôležitou udalosťou, ktorá ukazuje stabilitu vo vývoji reaktorov typu VVER, kontinuitu a nadväznosť jednotlivých generácií a potenciál, ktorý táto technológia má do budúcna. Na reaktore je nainštalovaná najrýchlejšia parná turbína na svete s výkonom 1114 MWt. Prácu nového typu reaktora budeme s veľkým záujmom sledovať“, uvádza viceprezident Českej nukleárnej spoločnosti Miroslav Kawalec.
K zahájeniu fyzikálneho spúšťania nového bloku došlo v máji tohto roku, energetické spúšťanie začalo 5. augusta 2016 a počas 145 dní postupne stúpal jeho výkon až na 100 %. Povolenie na zahájenie skúšobnej prevádzky udelil dozorný orgán Rostechnadzor začiatkom septembra 2016.
V Novovoronežskej jadrovej elektrárni je možné vidieť kompletnú vývojovú líniu reaktorov typu VVER od prototypov VVER-210 a VVER-365, cez pilotnú dvojicu blokov VVER-440 a pilotní blok VVER-1000 až po najmodernejšie bloky VVER-1200. Podľa odhadu spoločnosti Rosenergoatom (prevádzkovateľ ruských jadrových elektrární a súčasť Rosatomu) vyrobí Novovoronežská JE v roku 2016 16,2 TWh elektriny, 6. blok sa bude podieľať 2,2 TWh elektriny.
Na výstavbe inovatívnych blokov Novovoronežskej elektrárne sa podieľajú aj české firmy. Patria medzi ne armatúrky ARAKO, ARMATURY Group a MSA, ktoré v rokoch 2009 až 2014 dodali priemyselné aj špeciálne armatúry v celkovej hodnote viac než 600 miliónov českých korún. Ďalej SIGMA GROUP, výrobca čerpadiel, dodala čerpacie agregáty za viac než 450 miliónov korún a KAVALIERGLASS, výrobca skla, dodal laboratórne sklo za 1,25 miliónov korún.
Zdroj: Essential Communication