Európa kvôli odstávkam jadra vo Francúzsku zažíva renesanciu uhlia
Z 58 francúzskych jadrových reaktorov sú teraz odstavené dve desiatky, ktoré spoločnosť EDF podrobuje bezpečnostným testom a podnik v budúcich mesiacoch očakáva odstávku ďalších štyroch blokov. Zasahuje to okolité krajiny ako Nemecko, Taliansko, Španielsko a krajiny Beneluxu, kam Francúzsko obvykle svoju elektrinu vyváža. To v západnej Európe vyvoláva obavy o dodávky elektriny a vzostup ich cien v dobe, keď nízke teploty zvyšujú dopyt.
V Taliansku táto situácia vedie k obnovovaniu produkcie dlhodobo nevyužívaných plynových elektrární, inde sa energetika vracia k uhliu. Termínové ceny tejto suroviny vzrástli z deväťročných februárových miním už na zhruba dvojnásobok a teraz sú na dvojročných maximách.
V Európe tak rastú veľkoobchodné ceny elektriny, ktoré v minulých rokoch pod tlakom masového nárastu vysoko subvencovaných obnoviteľných zdrojov prudko klesali. Vo Francúzsku napríklad veľkoobchodné ceny uhlia pre prvý štvrťrok budúceho roka dosiahli rekordného maxima 69,9 eura za MWh a cena elektriny na budúci deň vystúpila na štvorročné maximum 100 eur/MWh. Na tohtoročných maximách sú teraz aj ceny v Nemecku.
Uhlie od jari ženú nahor rastúce ceny ostatných palív spolu s obmedzovaním ťažby a výpadkov dodávok. Svetové ceny uhlia od roku 2010 každý rok klesali pod tlakom sprísnenia vládnej ekologickej regulácie a v USA kvôli konkurencii lacného zemného plynu. V tomto roku ale uhlie celkovo sleduje vzostup cien ropy z januárových dvanásťročných miním, ktorý ťahá nahor aj ďalšie komodity.
Vplyv aj na Slovensko
Výpadky vo výrobe elektriny z jadra vo Francúzsku sa dotýkajú aj Slovenska. „Odstávky francúzskych jadroviek tlačia cenu elektriny nahor aj u nás. Cez emisie EUA a spotové ceny na EEX,“ zhodnotil Josef Lexa z ČEZ Slovensko na oficiálnom Facebook profile spoločnosti.
ČTK, energia.sk