Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar ruka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Pink Sherbet Photography (licencia Creative Commons)
21. januára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Izrael sa šplhá na čelo v oblasti ekologických technológií

Izrael, krajina bez prírodných energetických zdrojov, je na dobrej ceste dostať sa na čelo krajín v oblasti moderných ekologických technológií. Súkromné technologické spoločnosti využívajú podporné vládne programy. Najznámejší z podnikov, Project Better Place, chce v roku 2011 otvoriť sieť dobíjacích staníc na elektrické autá. Pôjde vraj o jednu z najrozsiahlejších sietí na svete.

Ďalší z projektov je zatiaľ len na svojom začiatku. Firma Innowattech testovala systém generátorov inštalovaných pod vozovkami, ktoré sú schopné prevádzať váhu a pohyb prechádzajúcich áut na elektrický prúd. Tvrdí, že na kilometri takejto trasy sa vyrobí elektrina pre zhruba 200 domácností.

Analytik Alex Klein z výskumného ústavu vznikajúcich energií v Massachusetts tvrdí, že Izrael s necelými 8 mil. obyvateľov veľmi efektívne využíva výhod malého štátu. „Majú malý vlastný trh, budú pokračovať vo vývoji technológií nasledujúcej generácie. Stáva sa z nich technologický inkubátor,“ povedal Klein.

Izrael má k dispozícii armádnych veteránov z technicky vyspelých jednotiek, podielal sa už na inováciách v komunikačných technológiách, telefonovaní po internete a bezdrôtových počítačových čipov.

Vládny ciel – vyrobiť desatinu elektriny z OZE do roku 2020

Vláda sa teraz snaží podniky nasmerovať na technológie šetriace životné prostredie. A nielen kvôli tomu, že ide o sľubnú ekonomickú príležitosť. Dôvodom je tiež nutnosť, ktorá vyplývaj z charakteru Izraela ako krajiny bez prírodných zdrojov. Izraelská energetika je závislá na dovoze uhlia zemného plynu. Do roku 2020 si chce desatinu elektrickej energie vyrobiť z alternatívnych zdrojov. Vláda v tejto súvislosti v novembri 2010 vyčlenila na nasledujúcich 10 rokov celkom 600 mil. amerických dolárov.

Premiér Benjamin Netanjahu tento plán predstavil ako bezpečnostnú nevyhnutnosť. „Závislosť na rope priviedla západné krajiny k závislosti na krajinách ťažiacich ropu, čo škodí pozícii i bezpečnosti Izraela,“ povedal.

V zelených technológiách nie je Izrael nováčikom. Krajina je kolískou zavlažovania pomocou odkvapkávaním vody, vďaka ktorému sa môže prevádzkovať poľnohospodárstvo aj v suchých oblastiach. V Izraeli sa v poľnohospodárstve recyklujú 3/4 odpadových vôd. Solárne panely na strechách budov za účelom ohrevu vody sa v krajine využívajú už desiatky rokov.

Prvenstvo v počte „zelených“ patentov v prepočte na jedného obyvateľa

Ako uvádza európska databáza patentov, Izrael zaostáva v ekologických novinkách len za Japonskom, Nemeckom a USA. V období 2000-2005 dokonca nebol ani v prvej desiatky krajín, ktoré prihlásili najviac nových ekologických patentov.

Situácia sa však môže zmeniť. V treťom štvrťroku 2010 dosiahli investície do tejto oblasti 120 mil. amerických dolárov. V roku 2006 sa v Izraeli zaoberalo zelenými technológiami 120 podnikov. Odvtedy ich každoročne pribúda rovnaký počet. „Prepočítané na jedného obyvateľa prevyšujeme všetkých ostatných o hlavu,“ tvrdí Glen Schwaber z izraelskej investičnej firmy Cleantech Ventures.

Osem izraelských spoločností bolo v minulých dvoch rokoch medzi stovkou najlepších podnikov v tomto obore. Väčšie zastúpenie mali len USA a Veľká Británia. Keď spoločnosť General Electric v júli 2010 dávala granty 100 tis. amerických dolárov spoločnostiam, ktoré budujú elektrickú sieť novej generácie, boli dva z piatich víťazných podnikov z Izraela.

Izraelský „solárny boom“

Izrael rozširuje sektor solárnej energie. Minulý týždeň začal s prevádzkou sústavy 40 solárnych panelov, ktoré vyrobia elektrinu pre 500 domácností. Tento týždeň má vláda vypísať ponuky na ďalších desať solárnych elektrární, ktoré sa postavia v Negevskej púšti. Ich spoločný inštalovaný výkon by mal dosiahnuť 60 MW.

Firma CellEra sa pripojila k celosvetovému vžvoju palivových článkov. Zatiaľ sa vyrábajú príliš draho na to, aby sa s nimi mohlo ísť aj na trh. V krajine sa podarilo vyrobiť prototyp článku bez použitia platiny, čo umožní znížiť výrobné náklady. Izraelsko-americký obchodník Shai Agassi z Project Better Place si myslí, že do roku 2015 bude polovica z automobilov v Izraeli jazdiť na elektrický pohon.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.