Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
drevna stiepka biomasa - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Biomasa
7. októbra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zásoby biomasy sa podľa ochranárov nadhodnocujú kvôli dotáciám

Protest lesoochranárov z roku 2014 pred sídlom Bioenergy Bardejov. Foto: TASR/Milan Kapusta

Lesoochranárske zoskupenie VLK pripomienkuje dokument „Kritéria udržateľného využívania biomasy v regiónoch Slovenska pre programy SR na obdobie 2014 – 2020 spolufinancované z EŠIF – so zameraním na drevnú biomasu“. Materiál, ktorého predkladateľom je Ministerstvo životného prostredia SR, požaduje VLK stiahnuť a prepracovať. Dôvodom majú byť závažné pochybenia pri kvantifikácii spotreby a odhade zásob drevnej štiepky na Slovensku.

VLK svoje tvrdenia opiera o vlastné skúsenosti, ale odkazuje sa tiež na oficiálnu štúdiu Robin Wood, ktorá sa zaoberala energetickým zhodnotením Prešovského a Košického samosprávneho kraja. Podľa nej je množstvo dostupnej biomasy v Prešovskom kraji sedemnásobne nižšie, než v v materiáli envirorezortu a v prípade Košického kraja až dvanásťnásobne. VLK pritom upozorňuje, že obidve štúdie vychádzajú z údajov Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene.

VLK poukazuje aj na nepomer s iným vládnym dokumentom. Podľa vlaňajšej Zelenej správy od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR bolo v roku 2014 dodaných na náš trh 1,45 milióna ton palivovej biomasy pochádzajúcich z lesného hospodárstva. Štúdia envirorezortu ale odhaduje ročné disponibilné zdroje, ktoré pochádzajú z lesných pozemkov, na hodnotu 2,826 milióna ton. Z dôvodu uvedených rozdielov je podľa ekológov potrebné údaje prehodnotiť.

Nezrovnalosti v spotrebe

Ochranári z VLK spochybňujú aj štatistiky predloženého materiálu o spotrebe biomasy. Envirorezort uvádza, že celková ročná spotreba nakupovanej štiepky na Slovensku sa pohybuje na úrovni 2,4 milióna ton. Tento údaj považuje VLK za účelovo podhodnotený o viac než 40 %. Už spomínaná Zelená správa z dielne rezortu pôdohospodárstva totiž konštatuje, že v roku 2014 sa na Slovensku spotrebovali približne 4 milióny ton drevnej biomasy.

Pripomienkovaný materiál predložilo Ministerstvo životného prostredia SR ako riadiaci orgán pre Operačný program Kvalita životného prostredia v septembri. VLK k jeho zneniu predložil hromadnú pripomienku a spustil petíciu. „Predložený dokument obsahuje množstvo nepravdivých, nepresných a rozporuplných údajov, ktoré ani nie je možné všetky vymenovať,“ píše VLK.

„Biomasaker“

Problematike využívania biomasy na Slovensku sa VLK venuje dlhodobo. Predvlani ochranári upozornili, že v kogeneračných prevádzkach Bioenergy Bardejov a Bioenergy Topoľčany sa mala spaľovať nielen drevná štiepka, ale aj vysokokvalitné drevo. Nasledovala kontrola Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá podozrenia potvrdila a regulátor spoločnostiam udelil pokuty.

VLK v rámci svojej kampane „Biomasaker“ neskôr vyzýval ÚRSO, aby obom majetkovo previazaným prevádzkam Bioenergy zastavil vyplácanie doplatku za zelenú elektrinu. Nasledovali nové podnety z porušovania zákona. Kontrolnú právomoc od ÚRSO zmenou legislatívy prebrala Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá ale pri kontrolách nezistila pochybenia.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.