Japonská firma TEPCO sa obáva bankrotu, kvôli Fukušime žiada vládu o pomoc
Šéf spoločnosti TEPCO Naomi Hirose tvrdí, že od vlády nechce finančnú pomoc, tzv. bailout, ale plán, ako sa vyhnúť bankrotu kvôli vyraďovaniu elektrárne Fukušima Daiči, v ktorej došlo pred viac než 5,5 rokom k rozsiahlej havárii.
Ani dnes pritom TEPCO nedokáže udržať rádioaktívnu vodu z elektrárne v bezpečí a musí ju vypúšťať do Tichého oceánu. Doterajšie náklady na nápravu a kompenzácie sa odhadovali asi na 68 miliárd eur, firma sa ale obáva ďalšieho možného nárastu nákladov na čistenie a vyraďovanie zariadení z prevádzky.
Podľa japonského denníka Mainichi by sa mohli náklady viac než zdvojnásobiť.
Hirose v prejave pred členmi vlády priznal, že firma sa so všetkými prípadnými stratami nedokáže vysporiadať. Vládu, ktorá vlastní 50,1 % akcií v TEPCO, preto žiada o štrukturálnu pomoc. Spoločnosť vyrába asi tretinu elektriny v krajine a podľa informovaných zdrojov sa bude musieť Tokyo rozhodnúť či spoločnosť odbremení s využití verejných financií alebo zvýši ceny elektriny.
V marci 2011 došlo v elektrárni v dôsledku zemetrasenia a vlny cunami k najhoršej jadrovej katastrofe od Černobyľu. Roztavenie vnútra troch reaktorov viedlo k rozšíreniu radiácie do širokého okolia, kontaminácii vody, vzduchu a potravín a vyžiadalo si evakuáciu viac než 160 tisíc ľudí.
© energia.sk